Dzięki interwencji ambasadora RP w Szwajcarii pomnik odsłonięty 21. października ma neutralny napis.

W ubiegłą sobotę w szwajcarskim mieście Solura odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki. W ceremonii odsłonięcia pomnika brało udział około 80 osób – Białorusinów, Polaków, Litwinów, Szwajcarów, a także przedstawicieli ONZ. – informuje białoruski portal tut.by. Zanim doszło do odsłonięcia pomnika, stał się od przedmiotem polsko-białoruskich sporów o narodowość zmarłego 200 lat temu bohatera.

Jak pisały Kresy.pl, postawienie pomnika Tadeusza Kościuszki w Solurze było inicjatywą wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Białorusinów w Szwajcarii, Aliaksandra Sapiehy. Sapieha chciał umieścić na pomniku tablicę na której, pod nazwiskiem Tadeusza Kościuszki wraz z datami urodzin i śmierci, znalazłby się napis o treści: „Wybitnemu synowi Białorusi wdzięczni rodacy”. Napis miał być umieszczony w dwóch językach: białoruskim i niemieckim. W sprawie tego rodzaju fałszowania historii interweniował ambasador Polski w Szwajcarii. Po jego interwencji mer Solury zdecydował o zmianie tablicy na kompromisową. Znalazła się na niej informacja, że pomnik został „ufundowany przez Stowarzyszenie Białorusinów w Szwajcarii w 2017 r.”

Polska uważa, że Tadeusz Kościuszko to bohater zarówno Polski, jak i Litwy, Białorusi i USA, to uniwersalny bohater ludzkości, a nie wyłącznie „syn Białorusi” czy „polski generał” – odpowiedziało polskie MSZ na zapytanie białoruskiego Radia Swoboda. Pierwotny napis zaproponowany przez Białorusinów był więc dla strony polskiej nie do zaakceptowania. W swoim oświadczeniu MSZ poinformowało także, że Białorusini odrzucili polską propozycję zorganizowania wspólnej uroczystości odsłonięcia pomnika.

Jak pokazuje nagranie opublikowane przez tut.by, podczas ceremonii odsłonięcia za pomnikiem stała grupa osób z biało-czerwono-białą flagą i transparentem z napisem, który pierwotnie miał pojawić się na tablicy pomnika.

Skandal, który wybuchł w sprawie pomnika, zaowocował inicjatywą postawienia Kościuszce pomnika na Białorusi. Na razie na jednej z platform crowdfundingowych zapoczątkowano zbieranie pieniędzy na ten cel. – informuje tut.by.

15. października przypadała 200 rocznica śmierci Kościuszki, który zmarł na emigracji w Solurze.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / tut.by / Polish Express
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    gotan :

    to efekt wymyślenia przez upadlińców koła…i dania początku cywilizacji świata….jak głoszą „naukowcy” z Kijowa i Lwowa….Teraz mamy kolejny kraik ,który tyle co powstał i już przykleja się do okrętu….Co jeszcze azjatyckie narody wymyślą?….Może zadowoli ich wycieraczka pod drzwiami polskich dyplomatów i papier toaletowy?….A po jakiemu pisał Kościuszko?…Oczywiście po białorusku…..I mamy gotową odpowiedź !