Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uznała, że wszyscy Amerykanie, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19, powinni mieć możliwość przyjeżdżania do Europy.

Jak podaje agencja Reutera, w niedzielnym wywiadzie dla gazety New York Times von der Leyen powiedziała, że 27 państw członkowskich UE będzie bezwarunkowo przyjmować wszystkie osoby zaszczepione szczepionkami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (ENA).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Będzie to oznaczało złagodzenie ograniczeń w podróżowaniu do UE nałożonych m.in. na Amerykanów z powodu pandemii koronawirusa. Wszystkie trzy amerykańskie szczepionki zostały bowiem zatwierdzone przez ENA.

Von der Leyen nie przedstawiła terminu, w którym Europa otworzy się na podróże turystyczne, ani szczegółów dotyczących tego, jak miałoby się to odbywać. Wnioskując z jej wypowiedzi NYT wyraził przypuszczenie, że stanie się to latem na podstawie „paszportów” covidowych.

Szefowa KE zauważyła, że ​​Stany Zjednoczone są „na dobrej drodze” i robią „ogromne postępy” w swojej kampanii mającej na celu osiągnięcie tzw. odporności stadnej, czyli zaszczepienia minimum 70 procent osób dorosłych do połowy czerwca. Według niej ​​wznowienie podróży będzie zależało „od sytuacji epidemiologicznej”. W jej ocenie sytuacja ta poprawia się w Stanach Zjednoczonych i w Unii Europejskiej.

Jak przypomina agencja Reutera, kraje Unii Europejskiej zgodziły się w tym miesiącu na wprowadzenie dokumentów, które pozwoliłyby osobom, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19, wyleczyły się z tej choroby lub uzyskały negatywny wynik testu, na łatwiejsze podróżowanie. Ostateczne rozmowy o kształcie cyfrowych zaświadczeń o szczepieniu między Komisją Europejską, Radą i Parlamentem Europejskim mają rozpocząć się na początku maja.

Unia Europejska ponad rok temu zamknęła swoje granice dla osób przybywających w „nieistotnych” celach, w tym dla turystów.

CZYTAJ TAKŻE: Liderzy UE opowiedzieli się za wprowadzeniem „paszportów” dla zaszczepionych

Kresy.pl / reuters.com / nytimes.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz