Portugalskie myśliwce zmusiły do lądowania helikopter, który nie komunikował swoich pozycji i zamiarów. Okazało się, że pilotowali go Rosjanie.

Do zdarzenia doszło w piątek, o czym za portugalskim dziennikiem „Diario de Noticias” pisze portal Interia. Wiadomo, że tajemniczy helikopter wystartował z miejscowości w hiszpańskiej prowincji Toledo. Stamtąd kierował się na zachód by wlecieć w przestrzeń powietrzną Portugalii. Ani tam, ani wcześniej, nad terytorium Hiszpanii, piloci nie nawiązywali kontaktu z kontrolerami ruchu powietrznego.

Sytuacja, w której piloci niezidentyfikowanego helikoptera nie dopełniali tego elementarnego obowiązku, zaalarmowała portugalskie służby. Fakt ten „zmusił władze lotniska w Lizbonie do całkowitego wstrzymania lądowań i startów maszyn na 15 minut” – informuje portugalski dziennik. Portugalczycy poderwali do akcji myśliwce F-16 z bazy wojskowej Monte Real niedaleko miasta Leiria. To one przechwyciły helikopter i zmusiły go do lądowania na lotnisku Alges pod Lizboną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Okazało się, że piloci obsługujący helikopter byli Rosjanami. Zostali zatrzymani do wyjaśnienia. „Z prawnego punktu widzenia doszło do naruszenia zasad korzystania z przestrzeni powietrznej” – ocenił portugalski Krajowy Urząd Lotnictwa Cywilnego (ANAC).

Czytaj także: Pentagon: Rosyjski Su-27 przeleciał 1,5 metra od naszego samolotu. Rosjanie zaprzeczają

interia.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz