Z najnowszego sondażu sympatii partyjnych wynika, że partia Angeli Merkel ma rekordowo niski poparcie a antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec rekordowo wysokie.

W najnowszym sondażu DeutschlandTrend koalicja Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Angeli Merkel i bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej uzyskała 29% poparcia. Jak zauważa portal Politico w artykule z 2 sierpnia, koalicja CDU-CSU po raz pierwszy w historii sondaży przeprowadzanych dla publicznej telewizji ARD spadła poniżej poziomu 30% poparcia.

Sondaż ukazuje, że partie systemowej centroprawicy tracą poparcia na rzecz eurosceptycznej i antyimigracyjnej Alternatywy dla Niemiec (AfD). W najnowszym sondażu osiągnęła ona bowiem rekordowe poparcie 17%. Tym samym AfD jest już niemal tak silna jak Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), przez dekady będąca wraz CDU jedną z dwóch głównych partii politycznych w systemie partyjnym RFN. SPD w przytaczanym sondażu uzyskała 18% poparcia co też stanowi najniższy poziom w historii notowań tej partii.

15% respondentów wybrało Zielony, zaś 9% radykalną Lewicę. 7% poparło liberalną Wolną Partię Demokratyczną (FDP).

Spada też proporcja pozytywnych ocen pracy Angeli Merkel jako kanclerza. W sondażu upublicznionym wyniosła ona 54% czyli o 6 punktów procentowych mniej niż w maju.

Czytaj także: Niemcy na pomocy dla Grecji zarobiły 2,9 mld euro

politico.eu/tagesschau.de/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply