Pytanie do niemieckiego rządu o zysk związany z pożyczkami udzielonymi Grecji przez Niemcy skierowała partia Zielonych.

Z odpowiedzi niemieckiego rządu skierowanego przez partię Zielonych wynika, że od 2010 r. Niemcy zarobiły 2,9 mld euro na odsetkach z kredytów udzielonych Grecji.

Zyski te pochodzą głównie z zakupów greckich obligacji rządowych w ramach Programu Rynku Papierów Wartościowych (SMP) Europejskiego Banku Centralnego, które przejął przez Bundesbank i przekazał do budżetu federalnego. Również Bundesbank wykupił znaczne ilości obligacji państwowych.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy czerpią ogromne zyski z kryzysu który dotknął Grecję

Portal thelocal.de przypomina, że wedle pierwotnej umowy pomiędzy Berlinem a Atenami wszelkie odsetki od obligacji miały zostać zwrócone Grecji, po tym jak wprowadzi ona reformy w sferze finansów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Serwis informuje, że według informacji podanych w czwartek przez niemiecki rząd Grecji z tych kwot wypłacono jedynie 527 milionów euro w 2013 r. i 387 milionów euro w następnym roku.

Wbrew mitom mitów rozpowszechnianych przez prawicę, Niemcy czerpią ogromne korzyści z kryzysu w Grecji – powiedział poseł Zielonych Sven-Christian Kindler cytowany przez thelocal.de. Dodał, że nie może być tak, że rząd zarabia miliardy zysków na greckim długu, który płyną do niemieckiego budżetu.

Zdaniem Kindlera Grecy utrzymali ze swojej strony umowy, dokonując bolesnych cięć w budżecie, a teraz jest czas, w którym euroland powinien dotrzymać swoich obietnic.

Kresy.pl / pb.pl / thelocal.de




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz