W artykule dla gazety „Tagesspiegel” doradzająca niemieckim instytucjom Barabara John wezwała swoich rodaków by pogodzili się z tym, że imigranci staną się większością w niemieckich miastach.

W artykule „Kiedy autochtoni stają się mniejszością” John stwierdza, że „jest tylko kwestią czasu” kiedy „ludzie o korzeniach imigranckich staną się większością w większych miastach”. Daje w tym kontekście przykład Frankfurtu nad Menem gdzie imigranci i potomkowie imigrantów już w zeszłym roku stanowili 51.2% mieszkańców miasta. W Augsburgu i Stuttgarcie napływowa ludność może stać się większością już wkrótce.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

John podkreśla, że imigranci i ich potomkowie są żywiołem wielkomiejskim, bowiem z badań wycinkowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z 2016 r. wynika, że zagraniczne pochodzenie w skali całego kraju ma około jednej czwartej mieszkańców Niemiec. Dodaje, że badanie to nie obejmuje wszystkich „uchodźców” jacy masowo napłynęli do tego kraju nielegalnie od 2015 roku. Działaczka związana z CDU podkreśliła, że imigranci pozostaną w Niemczech.

John uważa, że „gwałtownie rosnąca proporcja imigrantów” jest sytuacją, która już „wzbudza obawy ale i nadzieje. Niemiecka działaczka twierdzi jednak, że „nieuzasadniona” okazała się obawa rdzennych mieszkańców Amsterdamu czy Rotterdamu, gdzie imigranci już stali się większością, które to miasta John stawia za przykład Niemcom. Według niej Holendrzy nie stali się w tych miastach „mniejszością bez znaczenia” bowiem imigranci nie stanowią zjednoczonej grupy społecznej lecz są podzieleni na partykularne wspólnoty.

Niemiecka polityk podsumowuje, że „rozwój ekonomiczny i społeczny nie jest już odpowiedzialnością większości pochodzenia miejscowego, ale całego społeczeństwa” zatem „wiele rzeczy będzie innych, a niektóre rzeczy będą lepsze”.

Barbara John jest profesorem Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Była między innymi przewodniczącą Rady Doradczej Federalnej Agencji Antydyskryminacyjnej a także doradcą władz Berlina do spraw integracji imigrantów.

Czytaj także: Rekordowe poparcie dla partii Merkel – AfD zyskuje

tagesspiegel.de/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz