W Niemczech trwa debata nad ustaleniem federalnego prawa, które zobowiązywałoby policję do podawania narodowości sprawców przestępstw. Dyskusja pojawiła się wskutek popełniania coraz większej ilości przestępstw przez osoby obcego pochodzenia.
Według sekretarza generalnego partii FDP Bijana Djir-Saraia, jak powiedział w wywiadzie dla gazety „Bild am Sonntag”: „Władze powinny w przyszłości przy informacjach o przestępstwach, zawsze podawać narodowość osób podejrzanych, aby zapewnić niezbędną przejrzystość. […] Nie można dopuścić do tego, aby powstało wrażenie, że problemy są zamiatane pod dywan”.
Wniosek Djir-Saraia poparła nie tylko partia FDP, lecz także opozycyjna konserwatywna CDU/CSU i AFD. Jednak w opinii ostatniej partii, propozycja ta nie idzie wystarczająco daleko, ponieważ policyjne komunikaty nie obejmowałyby cudzoziemców, którzy otrzymali już niemieckie obywatelstwo. Przeciwko regulacji opowiedziała się SPD i Zieloni, którzy chcą pozostać przy dotychczasowych regulacjach.
Niektóre kraje związkowe jak Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia już od jakiegoś czasu publikują informacje o narodowości podejrzanych.
Die Welt zwraca uwagę, że osoby niebędące obywatelami Niemiec są w statystykach dot. przestępczości „wyraźnie nadreprezentowani”, a wielu Niemców nie czuje się już bezpiecznie. Według instytutu badania opinii publicznej YouGov, aż 59 proc. ankietowanych uważa, że imigracja to „raczej zagrożenie”, a 27 proc. jako „duże zagrożenie”. Tylko 32 proc. obywateli Niemiec postrzega imigrację jako szansę, a 9 proc. pytanych nie miało na ten temat zdania. Badanie przeprowadzono w okresie od 31 maja do 5 czerwca 2024 roku.
Dodatkowo cudzoziemcy stanowili w ubiegłym roku ponad 40 proc. podejrzanych o dokonanie przestępstw w Niemczech. Podczas gdy liczba niemieckich podejrzanych wzrosła zaledwie o jeden procent do około 1,32 miliona w ciągu jednego roku, to liczba podejrzanych spoza Niemiec wzrosła o 17,8 procent do około 923 tys.
Populacja osób o poza niemieckim pochodzeniu w Niemczech cały czas rośnie. W 2022 roku żyło ich 23,8 mln – to 28,7 proc. społeczeństwa. Prawie połowa z nich, ok. 12 mln, miała niemieckie obywatelstwo, przy czym większość urodziła się już Niemczech.
dw.com/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!