Związek zawodowy brytyjskich funkcjonariuszy granicznych zapowiedział strajk na okres świąteczno-noworoczny.

Związek zawodowy PCS, zrzeszający pracowników sektora publicznego, ogłosił, że protest odbędzie się w dniach 23-26 oraz 28-31 grudnia na tak kluczowych lotniskach jak Heathrow i Gatwick w Londynie oraz portach lotniczych Manchesteru, Birmingham, Glasgow i Cardiff, podał w środę portal “Dziennika Gazety Prawnej”.

Portal przypomina, że rząd Wielkiej Brytanii zadeklarował, że gotów jest użyć wojska, by zapewnić działanie instytucji, których funkcjonariusze zdecydują się strajkować. Mimo tego można spodziewać się poważnych utrudnień na sześciu lotniskach, wśród których wszystkie oprócz Cardiff stanowią lotniska o największej liczbie przepływających pasażerów w Zjednoczonym Królestwie.

Według brytyjskich mediów, wobec spodziewanego strajku na lotniskach odwołanie części obsługiwanych przez nie lotów jest kwestią czasu. Podawane są szacunki, iż odwołane będzie około 20 proc. lotów obsługiwanych

PCS podjął się akcji strajkowej, by wywalczyć dla pracowników sfery budżetowej podwyżki wynagrodzeń. Związek domaga się podwyżek o 10 proc., w sytuacji, gdy poziom inflacji, wynosi obecnie w Wielkiej Brytanii 11,1 proc.

 

Sekretarz generalny PCS Mark Serwotka podkreślał ich trudne położenie przez pryzmat tego, że 40 tys. osób spośród członków związku musi korzystać z banków żywności, a 45 tys. korzysta z zasiłków. Ostrzegł on, że jeśli nie uda się wywalczyć założonych postulatów, strajk będzie rozszerzany już w przyszłym roku.

“Dziennik Gazeta Prawna” podał, że w Wielkiej Brytanii za około tydzień strajk rozpoczną egzaminatorzy przeprowadzający kursy na prawo jazdy, pracownicy odpowiadający za utrzymanie autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz urzędnicy odpowiadający za wypłaty dopłat dla rolników.

Inflacja powoduje narastanie wśród pracowników postulatów podniesienia płac. W Wielkiej Brytanii doszło już w tym roku do strajku kolejarzy.

serwisy.gazetaprawna.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply