Niemiecki rząd obawia się ataków antyszczepionkowców

Niemiecki rząd ujawnił w niedzielę, że przygotowuje się do ewentualnych ataków na ośrodki szczepień, transporty szczepionek oraz na producentów szczepionek.

Jak podała agencja dpa, niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych w odpowiedzi na zapytanie parlamentarne zadane przez partię Zielonych twierdziło, że istnieje „abstrakcyjne zagrożenie” atakami na ośrodki szczepień, transporty szczepionek oraz na producentów szczepionek ze względu na „dużą obecność w mediach, a także dużą dynamikę i ładunek emocjonalny” tematu szczepionek.

Ministerstwo ostrzegło przed protestami antyszczepionkowców, koronasceptyków oraz zwolenników teorii spiskowych, które mogą wymknąć się spod kontroli, skutkując zniszczeniami mienia, cyberatakami, a nawet fizycznymi napaściami na pracowników.

Ostrzeżenie pojawiło się, gdy w Niemczech z powodu epidemii weszły w życie zaostrzone kontrole graniczne, a dystrybutorzy ostrzegli, że import świeżej żywności może zostać wstrzymany w związku z tym, że kierowcy ciężarówek mogą mieć problemy z przekraczaniem granicy.

Niemcy wymagają teraz od osób przybywających z krajów uważanych za obszar bardzo wysokiego ryzyka przedstawienia na granicy negatywnego testu PCR wykonanego nie wcześniej niż przed 72 godzinami. Dotyczy to krajów, w których współczynnik zapadalności wynosi co najmniej 200 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu jednego tygodnia.

Oznacza to, że kierowcy importujący świeże owoce i warzywa z Portugalii i Hiszpanii muszą przedstawić wynik testu, co w praktyce było prawie niemożliwe – powiedział Andreas Bruegger, szef niemieckiego stowarzyszenia handlu owocami. Jego zdaniem konieczne jest utworzenie „korytarza dostaw świeżych owoców i warzyw”. W przeciwnym razie „półki detaliczne będą puste” – ostrzegł Bruegger, dodając, że Hiszpania dostarcza Niemcom 30% owoców i warzyw.

Bruegger wezwał do wprowadzenia nowych zasad, które byłyby spójne w całej Europie, na przykład tak zwanych zielonych pasów zalecanych przez Unię Europejską z usprawnionymi kontrolami granicznymi w transporcie towarowym.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy mieli zaatakować komputery specjalistów zajmujących się rosyjską szczepionką na koronawirusa

Kresy.pl / dpa

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz