Politycy CSU chcą medycznej weryfikacji wieku migrantów, sprzeciwia się temu Niemiecka Izba Lekarska.

Niemiecka Izba Lekarska (Bundesärztekammer) wyraziła swój sprzeciw wobec propozycji poddawania osób szukających azylu w Niemczech obowiązkowym badaniom medycznym, których celem byłoby ustalenie ich rzeczywistego wieku. – podało we wtorek BBC. Wiek uchodźców miałby być sprawdzany poprzez badanie grubości kości ręki (prześwietlenie rentgenowskie), bądź pomiar zębów.

Frank Ulrich Montgomery, przewodniczący Izby uważa, że takie testy mają duży błąd pomiaru. „Badania są skomplikowane, drogie i obciążone dużą niepewnością” – powiedział Montgomery gazecie Süddeutsche Zeitung. Przedstawiciel niemieckich lekarzy podnosił także argumenty natury humanitarnej. „Gdyby to było robione wobec każdego uchodźcy, byłoby to ingerencją w dobrostan człowieka”. – mówił Montgomery.

Bawarska CSU, koalicjant rządzącej CDU zaproponowała przeprowadzanie obowiązkowej medycznej weryfikacji wieku migrantów po tym, jak w ubiegłą środę imigrant z Afganistanu podający się za 15-latka zasztyletował w drogerii w mieście Kandel na oczach obsługi i klientów swoją byłą dziewczynę. Według doniesień mediów powodem zabójstwa był zawód miłosny – dziewczyna w grudniu zerwała z Afgańczykiem. Ojciec ofiary nie wierzy, że zabójca jest tak młody. „Nie ma mowy, żeby on miał tylko 15 lat…. Mam nadzieję, że w wyniku postępowania poznamy jego prawdziwy wiek” – cytuje jego słowa BBC. Według niektórych mediów zabójca może być nawet dwa razy starszy.

Osoby ubiegające się o azyl podają się za niepełnoletnich, aby uniknąć deportacji. Dotychczas ich wiek ustalano na podstawie wywiadów.

CSU chce, by obowiązkowe badania medyczne uchodźców stały się przedmiotem rozmów koalicyjnych z SPD.

Chcę, aby każdy, kto przybywa do naszego kraju i twierdzi, że jest nastolatkiem, był medycznie sprawdzany na wiek. – mówił Joachim Herrmann, bawarski minister spraw wewnętrznych. – Młodzi ludzie kosztują państwo więcej z powodu specjalnej opieki a także mają minimalną odpowiedzialność w razie popełnienia przestępstwa. Państwo nie może po prostu tego tak zostawić. – uważa Herrmann.

CZYTAJ TAKŻE: “Nieletni” imigrant, który zabił Szwedkę okazał się dorosłym człowiekiem

Kresy.pl / BBC / Süddeutsche Zeitung / Wprost

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Szkoda ,że Niemcy nie mają takich możliwości ,by sprawdzić narodowość ,tych migrantów ? Ustalanie ich wieku,niewiele daje ? W sumie ,to i tak dobrze ,że odróżniają kobiety od mężczyzn i dzieci od starców.