Niemcy zaostrzają restrykcje – także wobec zaszczepionych i ozdrowieńców

Po Bożym Narodzeniu w Niemczech zaczną obowiązywać kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Dotkną one także zaszczepionych i ozdrowieńców.

Jak podaje agencja dpa, w przyszłym tygodniu Niemcy nałożą ograniczenia na liczebność prywatnych zgromadzeń, zamkną kluby, dyskoteki i duże publiczne imprezy dla widzów. Obostrzenia mają spowolnić rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa, Omikrona – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Nowe restrykcje zostały uzgodnione we wtorek na spotkaniu władz federalnych z premierami krajów związkowych i mają wejść w życie nie później niż 28 grudnia.

W prywatnych zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 10 osób w wieku powyżej 14 lat. Dotyczy to także zaszczepionych i ozdrowieńców.

Scholz powiedział, że Niemcy stoją w obliczu ogromnej piątej fali przypadków Covid-19 wywołanych przez nowy wariant wirusa. „To nie skończy się tak szybko, jak się spodziewaliśmy” – mówił kanclerz Niemiec.

Szef niemieckiego rządu widzi ratunek w szczepieniach. Chciałby, by w najbliższej przyszłości osiągnąć wyszczepienie populacji na poziomie 80 procent. Obecnie 70,4 proc. Niemców jest zaszczepionych przeciw Covid-19.

Rząd chce, by do końca stycznia wykonać 30 mln szczepień przypominających. Do tej pory około 27 milionów ludzi w Niemczech otrzymało taki zastrzyk.

Zdaniem Scholza wraz z nowym wariantem koronawirusa wzrosło ryzyko zakażenia i poważnej choroby u niezaszczepionych dorosłych.

Spotkanie z premierami landów zostało zwołane pospiesznie, głównie w odpowiedzi na pilne wezwanie nowej rady ekspertów ds. koronawirusa przy rządzie federalnym. Zdaniem rady szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omicron grozi „nowym wymiarem” pandemii w Niemczech.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy przypadek Omikrona w Polsce

Kresy.pl / dpa-international.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply