Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht potwierdziła, że niemiecki rząd zgodził się na sprzedaż Ukrainie przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard. Niemcy będą także szkolić ukraińskich żołnierzy na swoim terytorium.

Jak podaje Deutsche Welle, niemiecka minister obrony Christine Lambrecht potwierdziła we wtorek na konferencji w amerykańskiej bazie Ramstein wcześniejsze doniesienia prasowe o tym, że rząd Niemiec zgadza się na dostarczenie Ukrainie samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard.

Producent Gepardów, firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW), dostanie od rządu zgodę na sprzedaż wyremontowanych dział z dawnych zasobów Bundeswehry.

Według agencji dpa Kijów może otrzymać “średnią dwucyfrową liczbę” Gepardów.

Ze słów Lambrecht wynika, że Niemcy będą szkolić na swoim terytorium ukraińskich żołnierzy. “Pracujemy razem z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi nad szkoleniem na niemieckim terytorium ukraińskich żołnierzy w dziedzinie systemów artylerii” – powiedziała Lambrecht cytowana przez Deutsche Welle.

DW podaje, powołując się na Bundeswehrę, że szkolenie działowego Geparda trwa około 6 tygodni.

Wcześniej Spiegel podawał, że Niemcy będą szkolić Ukraińców na systemie Panzerhaubitze 2000, który Holandia zamierza dostarczać ukraińskiej armii.

W konferencji poświęconej pomocy dla Ukrainy, na której Lambrecht ogłosiła dostarczenie Gepardów i szkolenie ukraińskich żołnierzy, brali udział ministrowie z około 40 państw, zaproszeni przez sekretarza obrony USA Lloyda Austina. Według Spiegla tymi zapowiedziami Lambrecht spróbowała złagodzić ostrą krytykę Niemiec w zakresie dostaw broni dla Ukrainy. Rząd federalny był od tygodni krytykowany za niezdecydowaną postawę w tej kwestii.

Działa samobieżne Gepard bazują na podwoziu czołgów Leopard i są uzbrojone w dwa działa 35 mm i radar. Oprócz celów powietrznych mogą również zwalczać cele naziemne. Załoga standardowo składa się z trzech osób.

Produkcję działa Gepard zakończono w 1976 roku a dziesięć lat temu zastąpiono je innymi systemami. KMW posiada ich jeszcze około 50 sztuk. Przed sprzedażą Ukrainie muszą jeszcze przejść przegląd techniczny i naprawy.

CZYTAJ TAKŻE: Kanada przekazała Ukrainie haubice M777

Kresy.pl / dw.com / spiegel.de

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply