Niemiecka prokuratura podała, że Rosjanin, który pracował na jednym z niemieckich uniwersytetów, został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu. Mężczyzna trafił do aresztu.

Jak podaje agencja Associated Press, niemiecka prokuratura poinformowała w poniedziałek o aresztowaniu pod zarzutem szpiegostwa Ilnura N. – rosyjskiego naukowca pracującego na jednym z niemieckich uniwersytetów. Rosjanin został zatrzymany w piątek, a jego dom i miejsce pracy zostały przeszukane. Prokuratorzy federalni oświadczyli, że Ilnur N. pracował jako asystent naukowy na stanowisku profesora nauk ścisłych i technologii na jednym z nieieckich uniwersytetów. Śledczy nie podali, na jakiej uczelni Ilnur N. pracował ani nie sprecyzowali, w którym miejscu w Niemczech został zatrzymany.

Mężczyzna miał co najmniej trzykrotne spotkać się z pracownikiem rosyjskiego wywiadu między październikiem ubiegłego roku a czerwcem tego roku. Podczas dwóch z tych spotkań miał przekazać swojemu rozmówcy informacje o uczelni w zamian za nieokreśloną kwotę gotówki.

W sobotę sędzia nakazał zatrzymanie Rosjanina w areszcie do czasu ewentualnego oskarżenia.

Dziennikarz portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew twierdzi na Twitterze, że aresztowany Rosjanin pracował na uniwersytecie w Augsburgu.

Przypomnijmy, że w lutym br. niemiecka prokuratura postawiła zarzuty szpiegostwa 55-letniemu Jensowi F., który pracował dla firmy, która wielokrotnie wykonywała prace na zlecenie Bundestagu, kontrolując urządzenia elektryczne używane w budynku niemieckiego parlamentu. Dzięki temu miał on dostęp do planów Bundestagu, które według śledczych z własnej inicjatywy przekazał rosyjskiemu wywiadowi.

Kresy.pl / abcnews.go.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply