Kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz drugi w ciągu niespełna dwóch tygodni dostała ataku drgawek występując publicznie. Media natychmiast zaczęły zastanawiać się, co jej dolega.

Jak poważnie chora jest kanclerz Merkel?” – spytał w tytule niemiecki dziennik “Berliner Zeitung”. Tabloid “Bild” zastanawiał się, czy Merkel nie cierpi na chorobę Parkinsona. Inne domysły mówiły o malarii albo ataku paniki. Niestety media są skazane na spekulacje, ponieważ urząd kanclerski utrzymuje, że szefowa niemieckiego rządu czuje się dobrze.

PRZECZYTAJ:
Drgawki Merkel podczas spotkania z Zełenskim [+VIDEO]
Merkel znów dostała drgawek występując publicznie [+VIDEO]

Wcześniej niedyspozycje Merkel tłumaczono wysoką temperaturą i odwodnieniem. Jednak w czwartek Merkel trzęsła się w klimatyzowanym pałacu prezydenckim. Odmówiła również wypicia szklanki wody. To wzmogło podejrzenia, że dolega jej coś innego.

Zdaniem prof. neurologii Bogusława Paradowskiego, z którym rozmawiał portal Onet, objawy występujące u Merkel nie przypominają również choroby Parkinsona. “W tej chorobie drgawki są asymetryczne, występują po jednej stronie ciała, bez utraty świadomości. U kanclerz były one obustronne, na całym ciele” – mówił neurolog. “Skłaniałbym się ku diagnozie zespołu pozapiramidowego. Trudno wyrokować jakiego rodzaju, bo jest wiele odmian tej choroby” – dodawał. Zespół pozapiramidowy to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych wieku podeszłego.

Inną hipotezę na temat stanu zdrowia niemieckiej kanclerz przedstawił portal Polityki. Przypomniał on, że Merkel nie ukrywała, że cierpi na nadciśnienie tętnicze. To, w połączeniu z upałami, odwodnieniem czy przemęczeniem miałoby skutkować drgawkami. Niemieccy komentatorzy wskazują też na ciągły stres, w którym musi pracować Merkel.

W razie większej niedyspozycji Angela Merkel ma zastępcę w osobie ministra finansów Olafa Scholza. Jednak jak przypuszcza Polityka, przedwczesna emerytura Angeli Merkel mogłaby skończyć się rozpadem koalicji CDU/SCU-SPD i przyspieszonymi wyborami.

CZYTAJ TAKŻE: Lider FDP wezwał Merkel do dymisji – kanclerz chce jeszcze porządzić

Kresy.pl / Polityka / Gazeta Wyborcza / rmf24.pl / onet.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply