Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział, że w rozmowie z sekretarzem stanu USA Mike’iem Pompeo wyraził „niezadowolenie” z powodu groźby nałożenia przez Waszyngton sankcji na niemiecki port wspomagający budowę Nord Stream 2.

Jak podaje Euractiv, Maas został w poniedziałek zapytany przez jednego z dziennikarzy o list trzech amerykańskich senatorów, w którym zagrozili oni portowi Mukran w Sassnitz na wyspie Rugia „poważnymi konsekwencjami”, jeśli firma zarządzająca portem natychmiast nie przerwie pomocy logistycznej udzielanej Nord Stream 2. Szef niemieckiej dyplomacji odpowiedział, że rozmawiał o tym ze swoim amerykańskim odpowiednikiem.

„Wspomniałem o tym wczoraj w rozmowie telefonicznej z Mike’iem Pompeo i wyraziłem swoje zdziwienie i niezadowolenie” – powiedział Maas.

Euractiv podkreślił, że Sassnitz znajduje się w okręgu wyborczym Angeli Merkel, przez co niemieckie media zinterpretowały groźbę sankcji jako osobistą zniewagę Amerykanów wobec szefowej niemieckiego rządu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w ubiegłym tygodniu senatorowie Ted Cruz, Tom Cotton i Ron Johnson wezwali port Mukran w niemieckim mieście Sassnitz do natychmiastowego zaprzestania wspierania budowy gazociągu Nord Stream 2. W przeciwnym razie port mają spotkać „poważne konsekwencje” w postaci sankcji. Niemiecka gazeta Handelsblatt podawała, że port Mukran jest bazą logistyczną służącą ukończeniu budowy gazociągu, są w nim składowane rury, z których ma powstać gazociąg. Stoją tam dwa rosyjskie statki, które w teorii mają ukończyć budowę – „Fortuna” i „Akademik Czerski”, korzystające z portowego zaopatrzenia (przy czym inne źródła podają, że Fortuna znajdowała się w porcie Rostok). Senatorowie ostrzegli, że jeśli któryś z nich „zanurzy rurę w wodzie w celu budowy rurociągu Nord Stream 2”, to dostawy portu dla tych jednostek zaczną podlegać sankcjom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po ujawnieniu treści tego listu prywatna rosyjska firma MRTS, dysponująca statkiem „Fortuna” zrezygnowała z prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2.

Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz