Trzech amerykańskich senatorów wezwało port w niemieckim mieście Sassnitz do natychmiastowego zaprzestania wspierania budowy gazociągu Nord Stream 2. W przeciwnym razie port mają spotkać poważne konsekwencje.

Jak podała w czwartek niemiecka gazeta Handelsblatt, senatorowie Ted Cruz, Tom Cotton i Ron Johnson napisali 3-stronicowy list do portu Mukran w Sassnitz na wyspie Rugia. W datowanym na 5 sierpnia piśmie zagrozili „poważnymi konsekwencjami”, jeśli firma zarządzająca portem natychmiast nie przerwie pomocy logistycznej udzielanej Nord Stream 2.

„Jeśli będziecie kontynuować dostarczanie towarów, usług i wsparcia dla projektu Nord Stream 2, zniszczycie przyszły finansowy byt waszej firmy” – napisano w liście, do którego dotarł Handelsblatt.

Według gazety port Mukran jest bazą logistyczną służącą ukończeniu budowy gazociągu, są w nim składowane rury, z których ma powstać gazociąg. W Mukran stoją dwa rosyjskie statki, które mają ukończyć budowę – „Fortuna” i „Akademik Czerski”, korzystające z portowego zaopatrzenia.

Do ukończenia Nord Stream 2 brakuje jeszcze położenia około 160 km rur – głównie na wodach terytorialnych Danii; w mniejszym zakresie na niemieckich wodach terytorialnych.

„Wasze dostawy dla „Fortuny” i „Akademika Czerskiego” z pewnością będą podlegały sankcjom w momencie, gdy jeden z tych dwóch statków zanurzy rurę w wodzie w celu budowy rurociągu Nord Stream 2” – napisali senatorowie.

Ted Cruz, Tom Cotton i Ron Johnson wyjaśnili, że list służy jako formalna nota prawna ostrzegająca, że ​​wspieranie Nord Stream 2 wiąże się z ryzykiem narażenia portu oraz jego dyrektorów zarządzających, udziałowców i pracowników na amerykańskie sankcje. Oznaczałyby one, że port zostałby finansowo i gospodarczo „odcięty” od USA. Amerykańskie osoby prawne i fizyczne miałyby zakaz prowadzenia interesów z portem i zainteresowanymi osobami, w tym importu i eksportu towarów przez port Mukran.

Spółka zarządzająca portem Mukran jest w 90 proc. własnością miasta Sassnitz i w 10 proc. własnością landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Rzecznik portu odmówił komentowania listu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Senator Ted Cruz jest zagorzałym przeciwnikiem Nord Stream 2, promotorem sankcji, które USA nakładają na rurociąg, który ma tłoczyć rosyjski gaz na zachód Europy. W ubiegłym roku Cruz wysłał podobny list do szwajcarskiej firmy Allseas, której statki układały Nord Stream 2. Po otrzymaniu listu Allseas natychmiast przerwało budowę rurociągu.

Przypomnijmy, że amerykańskie sankcje dotyczące podmiotów udzielających wsparcia statkom układającym Nord Stream 2 jeszcze nie obowiązują. W Kongresie USA wciąż trwają prace nad budżetem Pentagonu, w którym umieszczono przepisy pozwalające na nałożenie takich sankcji.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz