Zamknięcie elektrowni jądrowej Almaraz może przynieść straty w gospodarce w wysokości 829 mln euro i likwidację 15 tys. miejsc pracy ze względu na „efekt domina” — wskazuje hiszpański portal El Español. Szacuje się, że zamknięcie Almaraz spowoduje emisję dodatkowych 3 mln ton CO2 rocznie ze względu na konieczność zastąpienia produkcji.

Hiszpania rozpoczęła proces wygaszania energetyki jądrowej, który ma potrwać do 2035 r. Zamiast niej kraj chce postawić na odnawialne źródła energii, takie jak farmy wiatrowe czy panele słoneczne.

Jednym z pierwszych zamkniętych obiektów będzie elektrownia atomowa w Almaraz we wspólnocie Estremadura. Elektrownia zaspokaja 7 proc. zapotrzebowania Hiszpanii na energię elektryczną, dlatego eksperci ostrzegają przed niestabilnością dostaw i wzrostem kosztów wytwarzania energii.

19 marca portal El Español udostępnił raport firmy konsultingowej Metyis. W szczegółowym 74-stronicowym raporcie czytamy, że zamknięcie elektrowni będzie miało istotny wpływ na działalność gospodarki krajowej. Konkretnie grozi to utratą 15 tys. miejsc pracy, co będzie wiązało się z dodatkowymi stratami w wysokości 829 mln euro. Będzie to miało poważny wpływ w regionie Estramadura, w którym bezrobocie wynosi niemal 17 proc.

Według Metsys, około 431 firm jest w większym lub mniejszym stopniu zależnych od działalności elektrowni, a 19 z nich może zostać zamkniętych, ponieważ ponad 20 proc. ich przychodów jest związanych z elektrownią.

Dodatkowo analiza wskazuje, że rocznie Almaraz odprowadza 435 mln euro w podatkach i opłatach. 19 proc. tej kwoty (82 mln) trafia do wspólnoty autonomicznej, a 3 proc. (12 mln) do gmin, na terenie których znajduje się elektrownia. Budżet gminy Almaraz byłby szczególnie dotknięty, ponieważ 48 proc. jego dochodów pochodzi z podatków związanych z energią jądrową.

Wyżej wymieniony wpływy podatkowe mogą mieć znaczny skutek na podstawowe usługi, takie jak edukacja, opieka zdrowotna i infrastruktura –czytamy.

Szacuje się, że zamknięcie Almaraz spowoduje emisję dodatkowych 3 mln ton CO2 rocznie ze względu na konieczność zastąpienia produkcji.

Ponadto system chłodzenia zakładu natlenia wodę i przyczynia się do lokalnej bioróżnorodności. Jego zamknięcie może wpłynąć na faunę i florę Parku Ornitologicznego Arrocampo, zmniejszając atrakcyjność turystyczną tego obszaru.

Inny raport zamówiony przez Stowarzyszenie Gmin z Elektrowniami Jądrowymi (AMAC) zleciło w 2022 r. firmie konsultingowej Payperthink podaje, że przez zamknięcie elektrowni jądrowej prawie 1 na 3 mieszkańców byłby narażony na utratę pracy, a liczba ludności czynnej zawodowo zmniejszyłaby się o 36 proc.

Plan działania Ministerstwa ds. Przemian Ekologicznych i Wyzwań Demograficznych zakłada całkowite wyłączenie elektrowni jądrowych do 2035 r. , argumentując, że energia odnawialna „obniżyła rachunki za prąd”. Rozbiórka elektrowni i zarządzanie odpadami radioaktywnymi ma kosztować około 20,2 mld euro. Bruksela zmieniła jednak swoją politykę i umieściła energię jądrową wśród strategicznych technologii promowanych w ustawie o przemyśle zerowej emisji netto.

Obecnie Hiszpania ma pięć działających elektrowni jądrowych, w których pracuje łącznie siedem reaktorów o łącznej mocy 7,1 GWe. Energia jądrowa odpowiada za około 20 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej.

Podczas gdy Hiszpania wycofuje się z energetyki jądrowej, w sąsiedniej Francji działa 57 elektrowni atomowych i planuje się budowę kolejnych. Rada Polityki Nuklearne w ramach programu EPR2 chce postawić 6 nowych reaktorów, które mają wejść do eksploatacji do około 2038 roku.

Także niemiecki blok CDU/CSU, który wygrał ostatnie wybory parlamentarne, zapowiedział przywrócenie do działania starych reaktorów atomowych i budowę nowych. CDU/CSU oskarża zielonych o spowodowanie kryzysu energetycznego w Niemczech przez wycofanie się z energii jądrowej.

Z kolei polska wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, choć prace nad energetyką jądrową w Polsce opóźniają się już 14 lat.

Warto zobaczyć: Niemieckie media uderzają w polski atom. “Elektrownia jądrowa między wydmami, lasem i wodą? To żart?”

Przeczytaj: Niemcy rozbierają pierwszą farmę wiatrową

Kresy.pl/eleconomista.es

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz