Zaledwie dzień po tym, jak premier Francji zapowiedział “odzyskanie kontroli nad polityką migracyjną” francuskie władze przeprowadziły w Paryżu wielką akcję likwidacji dwóch “dzikich” obozowisk, w których mieszkali migranci.

Premier Edouard Philippe przedstawił w środę projekt reformy, która ma ograniczyć napływ imigrantów do Francji. Wśród zapowiedzianych posunięć znalazło się wprowadzenie kwot dla imigrantów zarobkowych oraz ograniczenie imigrantom dostępu do hojnego francuskiego systemu opieki społecznej. Przykładowo osoby ubiegające się o azyl będą musiały czekać trzy miesiące, zanim uzyskają prawo do opieki medycznej, nie licząc przypadków pilnych.

Zapowiedziano także, że “dzikie” obozowiska wokół Paryża zostaną zlikwidowane do końca roku. Już w czwartek policja zlikwidowała dwa takie obozowiska na północno-wschodnich obrzeżach Paryża (niedaleko Porte de la Chapelle i na ulicy Wilsona w Saint-Denis), ewakuując 1600 migrantów. Jak podaje Interia, w namiotach, a czasem na gołej ziemi, mieszkali tam głównie Afgańczycy, Erytrejczycy i Sudańczycy, a według władz Paryża było tam “pełno śmieci”, wszędzie biegały szczury oraz unosił się “odór moczu i odchodów”. Ponadto oceniono, że kilkaset mieszkających tam osób było nosicielami różnych chorób. Migrantów przewieziono autobusami do nieczynnych hal sportowych i innych odpowiednio przygotowanych budynków publicznych. Mają zostać oni sprawdzeni i tych, którym już odmówiono azylu we Francji, czeka deportacja.

Jak widać na nagraniu kanału Ruptly, po ewakuacji jednego z obozowisk do sprzątania zgromadzonych w nim śmieci przystąpiły służby komunalne.

W najbliższych tygodniach ma zostać ewakuowane obozowisko w Porte d’Aubervilliers, w którym przebywa 2-3 tys. osób. Szef MSW Christophe Castaner zapowiedział, że władze będą zapobiegać odradzaniu się obozowisk przeprowadzając na ich terenie “codzienne obławy”.

Media wiążą zapowiedź zmiany polityki migracyjnej Francji z przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Ich zdaniem obóz Emmanuela Macrona chce odciągnąć w ten sposób wyborców od Zjednoczenia Narodowego.

CZYTAJ TAKŻE: Francuska policja zlikwidowała obóz migrantów w Dunkierce

Kresy.pl / NYT / PAP / Interia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply