Burmistrz Bad Griesbach zablokował ukraińskim migrantom możliwość meldunku w swoim mieście, twierdząc, że nie ma już miejsc w przedszkolach, szkołach i ośrodkach zakwaterowania.
Jürgen Fundke, burmistrz Bad Griesbach, wszedł w spór z urzędnikami powiatowymi w Pasawie po tym, jak odrzucił ich prośbę o zakwaterowanie 35 ukraińskich uchodźców, zrelacjonował w środę „The Telegraph”. Urząd powiatowy, który nadzoruje sprawy migracyjne, wysłał już do Fundkego pismo, nakazując mu, aby rozpoczął meldowanie przybyszów z Ukrainy, co również zostału zbyte przez włodarza bawarskiego, uzdrowiskowego miasteczka, zamieszkanego przez około 8,5 tys. stałych mieszkańców.
Fundke twierdzi, że jego miasto wypełniło już swoje zobowiązania co do przyjęcia określonej liczby osób z Ukrainy i nie ma miejsca dla kolejnych. Innego zdania jest jednak rzecznik okręgu szkolnego, który powiedział bawarskiej agencji informacyjnej BR24, że nie jest to prawdą i że Bad Griesbach ma miejsca na przyjęcie Ukraińców na lekcje języka niemieckiego.
Focus Online, inny niemiecki portal, na który powołuje się brytyjska gazeta, poinformował, że Fundke zwrócił się także do władz powiatowych o relokację części Ukraińców z jego miasta do innych miejscowości w okolicy, które jeszcze nikogo nie przyjęły.
Powiatowi biurokraci próbują teraz wyjść z impasu, po prostu omijając burmistrza Bad Griesbach – niedawno złożyli ten sam wniosek o przyjęcie migrantów do jego zastępcy, mając nadzieję na jego inicjatywę.
Raimund Kneidinger, administrator kreisu Pasawa, powiedział o sporze: „Uważam za godne ubolewania, że dzieje się to kosztem osób dotkniętych”.
Bawaria, jeden z najzamożniejszych krajów związkowych Niemiec, przyjęła dużą liczbę Ukraińców po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na ich kraj. Jednak, jak twierdzi „The Telegraph” niektóre miasta, w tym stolica landu Monachium, skarżyły się, że liczba przybyszów jest zbyt wysoka i że obecnie brakuje im miejsc w szkołach i ośrodkach zakwaterowania.
Sprawa wywołuje już oddźwiek polityczny. Alexander Dobrindt, parlamentarny lider CSU, powiedział w wywiadzie dla „Bilda”: „Ponad dwa lata po rozpoczęciu wojny teraz musi obowiązywać zasada: albo podejmujesz pracę w Niemczech, albo wracasz na bezpieczne obszary zachodniej Ukrainy”.
W Niemczech przyjęto po 24 lutego 2022 r. około 1,1 mln Ukraińców.
Czytaj także: Niemcy ograniczają pomoc militarną dla Ukrainy
telegraph.co.uk/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!