Koszulek z godłem ZSRR nie ma już w sprzedaży na stronie firmy Adidas.

Niemiecki producent odzieży sportowej Adidas usunął z oferty swojego sklepu internetowego stroje z symboliką Związku Radzieckiego. – zauważyła we wtorek agencja Baltic News Network.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Po wejściu na stronę ze strojami reprezentacji Rosji, klientom nie pokazują się już repliki strojów, w które ubierali się sportowcy radzieccy. Wcześniej umieszczono je tam z okazji zbliżających się mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji. „Z okazji turnieju w Rosji w 2018 roku adidas sięga do archiwów i proponuje dokładne repliki zestawów noszonych przez sławne drużyny w latach 90. Ta koszulka dla mężczyzn stanowi wierną replikę koszulki noszonej przez reprezentację Rosji w 1991 roku. Koszulka ze sportowego trykotu prezentuje barwy reprezentacji i jest ozdobiona oryginalnym godłem. Ma napis „USSR” na klatce piersiowej i duży numer „9” na plecach” – cytował ofertę Adidasa portal tygodnika „Do Rzeczy”.

Jak przypomniał Biełsat, w czasach komunizmu Adidas był jedyną zachodnią firmą, której pozwalano ubierać sportowców z ZSRR.

Stroje, na których umieszczono godło ZSRR zawierające symbol komunizmu – sierp i młot – wywołały oburzenie w byłych państwach postkomunistycznych, m.in. w krajach bałtyckich i na Ukrainie. „Wciąż istnieją chorzy na nostalgię po imperium – nieoczekiwanie należy do nich Adidas” – tak skomentował sprzedaż strojów twitterowy profil litewskiego MSZ. Oburzenie wyraził także ukraiński Instytut Pamięci Narodowej. Używanie symboli komunistycznych, w tym symbolu sierpa i młota, jest na Litwie i na Ukrainie zabronione. Ukraiński IPN ostrzegł nawet ukraińską filię Adidasa przed odpowiedzialnością karną za sprzedaż replik radzieckich strojów.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina ukarze firmy Volkswagen i Adidas za inwestowanie na Krymie

Kresy.pl / BNN / nv.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz