Koszulek z godłem ZSRR nie ma już w sprzedaży na stronie firmy Adidas.

Niemiecki producent odzieży sportowej Adidas usunął z oferty swojego sklepu internetowego stroje z symboliką Związku Radzieckiego. – zauważyła we wtorek agencja Baltic News Network.

Po wejściu na stronę ze strojami reprezentacji Rosji, klientom nie pokazują się już repliki strojów, w które ubierali się sportowcy radzieccy. Wcześniej umieszczono je tam z okazji zbliżających się mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji. „Z okazji turnieju w Rosji w 2018 roku adidas sięga do archiwów i proponuje dokładne repliki zestawów noszonych przez sławne drużyny w latach 90. Ta koszulka dla mężczyzn stanowi wierną replikę koszulki noszonej przez reprezentację Rosji w 1991 roku. Koszulka ze sportowego trykotu prezentuje barwy reprezentacji i jest ozdobiona oryginalnym godłem. Ma napis „USSR” na klatce piersiowej i duży numer „9” na plecach” – cytował ofertę Adidasa portal tygodnika „Do Rzeczy”.

Jak przypomniał Biełsat, w czasach komunizmu Adidas był jedyną zachodnią firmą, której pozwalano ubierać sportowców z ZSRR.

Stroje, na których umieszczono godło ZSRR zawierające symbol komunizmu – sierp i młot – wywołały oburzenie w byłych państwach postkomunistycznych, m.in. w krajach bałtyckich i na Ukrainie. „Wciąż istnieją chorzy na nostalgię po imperium – nieoczekiwanie należy do nich Adidas” – tak skomentował sprzedaż strojów twitterowy profil litewskiego MSZ. Oburzenie wyraził także ukraiński Instytut Pamięci Narodowej. Używanie symboli komunistycznych, w tym symbolu sierpa i młota, jest na Litwie i na Ukrainie zabronione. Ukraiński IPN ostrzegł nawet ukraińską filię Adidasa przed odpowiedzialnością karną za sprzedaż replik radzieckich strojów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina ukarze firmy Volkswagen i Adidas za inwestowanie na Krymie

Kresy.pl / BNN / nv.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz