Węgierskie władze zdecydowały o przedłużeniu stanu kryzysowego w związanego z masową imigracją. Poinformowało o tym centrum informacyjne węgierskiego rządu. Stan kryzysowy będzie obowiązywał co najmniej do 7. marca 2020 roku.

Centrum podało w oświadczeniu, że od początku tego roku liczba nielegalnych prób przekroczenia węgierskiej granicy sięgnęła 7 tysięcy. W opinii węgierskich władz sytuacja związana z napływem imigrantów w Serbii jest “krytyczna”, kilka tysięcy nielegalnych migrantów przebywa w Bośni i Hercegowinie a około 30 tys. w Grecji.

W węgierskim komunikacie stwierdzono, że bez płotu chroniącego południową granicę Węgier oraz innych działań uszczelniających granicę, Węgry pozostałyby głównym szlakiem tranzytowym dla nielegalnych imigrantów, tak jak to było w 2015 roku. Jak podkreślono, stan kryzysowy umożliwia organom państwa na podejmowanie “najskuteczniejszych środków” wobec nielegalnych imigrantów w strefie przygranicznej oraz wewnątrz kraju.

Polska Agencja Prasowa przypomniała, że w 2015 roku szlakiem bałkańskim dostało się do Unii Europejskiej prawie 400 tys. migrantów. Władze Węgier rozpoczęły wówczas budowę ogrodzenia na granicy i wprowadziły stan kryzysowy. W 2017 roku przepisy zaostrzono nakazując osobom ubiegającym się o azyl przebywanie w czasie stanu kryzysowego w strefie tranzytowej na granicy w oczekiwaniu na rozpatrzenie ich wniosku. Wprowadzono też odprowadzanie na granicę nielegalnych cudzoziemców zatrzymanych na terenie Węgier.

CZYTAJ TAKŻE: Węgierski deputowany wezwał w Parlamencie Europejskim do deportacji nielegalnych imigrantów

Kresy.pl / PAP / dailynewshungary.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply