Władze Czech uznały, ze pandemia SARS COVID-19 została w tym kraju pokonana i zarządziły zniesienie kolejnych obowiązujących środków przeciwepidemicznych.

Rząd Czech ogłosił zniesienie obowiązku noszenia w miejscach publicznych maski ochronnej na twarzy, podał w poniedziałek portal brytyjskiej gazety „The Guardian”. Przypomina on, że obowiązek taki został nałożony na Czechów jeszcze w marcu, tuż po wprowadzeniu przez władze stanu wyjątkowego. Rozwój pandemii był w Czechach wyraźnie szybszy niż w Polsce, ale szybciej niż w naszym kraju udało się ją także wygasić.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia masek podsumowuje znoszenie ostatnich środków przeciwepidemicznych w kraju naszego południowego sąsiada. Wcześniej rząd Andreja Babiša zezwolił na pełne otwarcie barów, kawiarni, restauracji, hoteli i muzeów. Kilka dni temu rząd stwierdził, że dotychczasowe znoszenie obostrzeń nie odbiło się niekorzystnie na sytuacji epidemiologicznej. Czeski minister zdrowia Adam Vojtěch jeszcze w zeszłym tygodniu zadeklarował – „kryzys COVID-19 jest za nami”. Według podanych przez niego danych do 24 maja w Czechach odnotowano 8932 przypadków zarażenia się nowym koronawirusem, które wykryto wykonując łącznie około 400 tys. testów. Z powodu wywoływanej przez niego choroby zmarło 315 osób.

Czesi byli jednym z pierwszych państw w Europie, które zamknęły swoje granice dla cudzoziemców, co stało się już 12 marca. Także pod względem obowiązku noszenia masek Czechy były jednym z pierwszych, obok Słowacji, państw Europy. Obowiązek ten wprowadzono mimo, że decyzja ta wywołała falę krytyki wobec władz po tym gdy maski stały się na czeskim rynku towarem deficytowym.

Jak relacjonuje „The Guardian” wielu mieszkańców Pragi nadal decyduje się zakładać maski chodząc po ulicach. Pozostają one nadal obowiązkowe w niektórych miejscach i sytuacjach – muszą je nosić pasażerowie pojazdów transportu publicznego oraz ludzie w pomieszczeniach w których nie można zachować dystansu 2 metrów wobec siebie.

theguardina.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz