Prezesi siedmiu giełd podpisali list intencyjny dotyczący rozpoczęcia publikacji nowego indeksu dla siedmiu państw naszego regionu, co ogłoszono w środę.

List intencyjny podpisany został przez prezesów giełd w Warszawie, Bratysławie, Budapeszcie, Bukareszcie, Lublanie, Pradze i Zagrzebiu w sprawie wspólnego indeksu giełdowego państw regionu. Jak podała polska Giełda Papierów Wartościowych nowy indeks będzie publikowany jako CEEplus. Warszawscy finansiści umieszczają nowy format w kontekście promowanej przez polski rząd koncepcji Trójmorza.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Uruchomienie wspólnego indeksu giełdowego dla firm działających w państwach grupy V4 oraz Chorwacji, Rumunii i Słowenii to ważny krok w kierunku pogłębienia współpracy regionalnej i jednocześnie otwarcia regionu na świat. Trójmorze ma szanse stać się gospodarczym sercem Europy. Podczas gdy Unia Europejska przechodzi kryzys spowolnienia, Europa Środkowa dysponuje potencjałem, który jeszcze nie został w pełni wykorzystany. Narzędzie, jakim będzie indeks CEEplus zwiększy atrakcyjność inwestycyjną regionu i pozwoli nam rozwijać się w jeszcze szybszym tempie” – portal Forsal cytuje w środę komunikat GPW.

Uruchomienie nowego indeksu giełdowego zostało ogłoszone na XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. To właśnie GPW jako największa z giełd Europy Środkowej będzie wyliczać i publikować indeks.

„Współpracę w ramach Inicjatywy Trójmorza zainicjował sektor publiczny, jednak jej powodzenie w dużej mierze zależeć będzie od zaangażowania inwestorów prywatnych. Uruchomienie nowego indeksu – CEEplus – jest dla nich czytelnym sygnałem, że drzwi do inwestycji są szeroko otwarte” – można przeczytać w dalszej części komunikatu. Polscy finansiści spodziewają się, że Europa Środkowa do 2030 r. przyciągnie inwestycje na łączną sumę od 200 mld do nawet 1,1 biliona euro.

Czytaj także: Polska chce od 2021 r. czterokrotnie zwiększyć ilość gazu dostarczanego Ukrainie

forsal.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz