Ambasada Rosji w Pradze przy Pl. Niemcowa – rosyjscy dyplomaci znaleźli na to sposób

W lutym radni Pragi nadali imię Borysa Niemcowa placowi, przy którym mieści się ambasada Rosji w Czechach. Rosyjscy dyplomaci znaleźli sposób, by nie używać nowego adresu – podał w niedzielę portal Europejska Prawda powołując się na czeskie media.

Jak pisaliśmy, w lutym br. władze stolicy Czech przyjęły uchwałę o przemianowaniu Placu pod Kasztanami na Plac Borysa Niemcowa – krytyka Kremla zamordowanego w Moskwie w 2015 roku. Przy placu mieści się ambasada Rosji w Czechach. Prascy radni nie ukrywali, że ma być to wyraz solidarności z opozycją i działaczami praw człowieka w Rosji oraz wskazanie na „ponury stan stosunków politycznych w dzisiejszej Rosji”. Uroczystość wymiany tabliczek z nazwą placu odbyła się 27 lutego br., dokładnie w piątą rocznicę zabójstwa Niemcowa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Okazuje się, że rosyjscy dyplomaci znaleźli sposób, by nie używać nowego adresu placówki. Jak pisze Europejska Prawda, Rosjanie oficjalnie powiadomili czeskie MSZ, by przysyłało korespondencję do ambasady pod adres Korunovační 34, oddalony od Placu Niemcowa o niecałe 400 metrów. Mieści się tam rosyjski konsulat.

Sekretarz prasowy czeskiego MSZ potwierdziła tę informację. „Rosyjska ambasada powiadomiła nas dzisiaj o zmianie swojego adresu dla doręczeń pocztowych. To w zasadzie kwestia administracyjna, której w żaden sposób nie możemy zakwestionować” – powiedziała rzeczniczka czeskiej dyplomacji. Ambasada Rosji nie wyjaśniła, dlaczego podjęła taką decyzję.

Zdaniem burmistrza Pragi Zdenka Hřiba za decyzją rosyjskich dyplomatów stoi niechęć do używania adresu przypominającego o Borysie Niemcowie.

CZYTAJ TAKŻE: Usunięcie pomnika Koniewa w Pradze pod lupą rosyjskich śledczych

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz