Minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani poinformował, że jego państwo przekaże Ukraińcom kolejną baterię obrony przecipowietrznej ASTER SAMP/T.

Tajani powiedział, że kolejna nowoczesna wyrzutonia antyrakiet „będzie częścią dziewiątego pakietu [pomocy wojskowej, który jest w przygotowaniu”, zacytowała za Sky News agencja informacyjna Interfax. Szef włoskiej dyplomacji nie podał jednak ram czasowych w jakich dostawa ta ma zostać zrealizowana.

Włochy zatwierdziły wcześniej osiem pakietów pomocowych dla Ukrainy, jednak wszystkie dostawy są jak dotąd owiane tajemnicą, a rząd nigdy nie podał do wiadomości publicznej dokładnego wykazu broni, którą wysłał do Kijowa.

SAMP/T to jeden z najnowocześniejszym systemów obrony przeciwrakietowej i jedyny będący w pełni skonstruowany przez Europejczyków. Używa pocisków Aster, pierwotnie będących pociskami woda-powietrze, które następnie przystosowano do wystrzeliowania i obsługi z lądu.

Portal WP Tech ocenia, że system ten jest nowocześniejszy od amerykańskich wyrzutni Patriot, wymaga bowiem mniejszej liczby pojazdów, a więc jest udatniejsza logistycznie.

Czytaj także: Biały Dom: Ukraińcom brakuje amunicji i wycofują się na drugą bądź trzecią linię obrony

interfax.ru/tech.wp.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply