Zawarcie porozumienia kończy pat na włoskiej scenie politycznej. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Włochy będą miały nowy rząd.

Dwie włoskie partie polityczne – Ruch Pięciu Gwiazd i Liga Północna ogłosiły w piątek, że zawarły porozumienie koalicyjne. „Dzisiaj w końcu ustaliliśmy wszystkie części umowy koalicyjnej. Jestem naprawdę szczęśliwy” – napisał na partyjnej stronie internetowe lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Lider Ligi Północnej Matteo Salvini powiedział, że zawarcie porozumienia pochłonęło „dni i noce” pracy. Wezwał swoich zwolenników do patrzenia na to, co zostało uzgodnione, bez zwracania uwagi na „kłamstwa w gazetach i telewizjach”.

Zawarcie koalicji kończy pat powstały na włoskiej scenie politycznej w wyniku marcowych wyborów parlamentarnych.

Najważniejszymi punktami porozumienia ma być obniżenie podatków dochodowych od osób fizycznych i osób prawnych do dwóch stawek 15 i 20 procent a także wprowadzenie zasiłku dla osób o dochodzie poniżej 780 euro. Były to postulaty wysuwane przez obie partie.

Posunięcia te miałyby być sfinansowane przez ograniczenie marnotrawstwa środków publicznych, „zarządzanie długiem publicznym” oraz „odpowiednie i ograniczone” zwiększenie deficytu państwa, co może być trudne, ponieważ Włochy mają jeden z największych długów publicznych na świecie.

Obie partie opowiadały się także za zniesieniem sankcji wobec Rosji a także zdecydowaną polityka antyimigracyjną. Obie partie łączy też eurosceptycyzm.

Di Maio i Salvini ogłosili, że oczekują jeszcze zaakceptowania porozumienia przez swoje ugrupowania, z czym nie powinno być problemu. Członkowie Ruchu Pięciu Gwiazd już rozpoczęli głosowanie internetowe, kończące się dzisiaj o godzinie 18 a Liga Północna zorganizuje tradycyjne głosowanie podczas weekendu.

Jeśli wyniki głosowań będą pozytywne, prawdopodobnie w poniedziałek obie partie zwrócą się do prezydenta kraju Sergia Mattarelli o mianowanie nowego premiera. Wciąż nie wiadomo, kto nim będzie. Kolejnymi krokami będzie zaprzysiężenie rządu i głosowania nad wotum zaufania w obu izbach parlamentu.

W ostatnich wyborach parlamentarnych prawicowa Liga Północna otrzymała ponad 17 proc. głosów, uzyskując drugi w kraju rezultat. Wybory wygrał antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd głoszący hasła eurosceptyczne, antyimigranckie i proekologiczne, który zdobył 32 proc. głosów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: We Włoszech powstaje eurosceptyczna koalicja rządowa

Kresy.pl / dpa

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz