Śródziemnomorskie państwa UE domagając się solidarności wobec migracji

Cypr, Grecja, Hiszpania, Malta i Włochy konsultują się i wzywają pozostałe państwa Unii Europejskiej do pomocy w zarządzaniu nielegalną migracją z innych kontynentów.

O sobotnim spotkaniu ministrów odpowiedzialnych za kwestie polityki migracyjnej poinformował portal Euronews. Państwa tworzące grupę MED-5, mają pretensje do pozostałej części Unii Europejskiej o brak solidarności z nimi w kwestii zarządzania nielegalną migracją, która dociera zwykle właśnie do południowych państw UE położonych na wybrzeżach Morza Śródziemnego.

Przez brak solidarności władze Cypru, Grecji, Hiszpanii, Malty i Włoch rozumieją niechęć pozostałych państw członkowskich do przyjmowania nielegalnych migrantów zatrzymanych na terytoriach pięciu krajów śródziemnomorskich. Grecki minister ds. migracji i azylu Notis Mitarachi powiedział dziennikarzom, że zaledwie 1 proc. migrantów, którzy przybyli w zeszłym roku do państw MED-5, zostało przyjętych przez innych członków UE w ramach programu dobrowolnej relokacji.

“Nie możemy dalej mówić o potrzebie nakładania większej odpowiedzialności na państwa członkowskie pierwszej linii, jeśli nie istnieje równie nakazowy i obowiązkowy mechanizm solidarności z krajami pierwszego przyjęcia” – powiedział Mitarachi.

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska Gomez powiedział, że obecny proces relokacji jest „zbyt powolny, zbyt selektywny, ze słabym wynikiem i zbyt małą przewidywalnością”.

 

Hiszpania w drugiej połowie bieżącego roku przejmuje przewodnictwo w Radzie Europejskiej i Gomez zadeklarował, że kwestia obligatoryjnej relokacji będzie jednym z priorytetów Madrytu w trakcie jej sprawowania.

Ministrowie podkreślili również potrzebę współpracy z krajami, z których pochodzi i przez które podróżuje wielu migrantów. Takie środki mogłyby obejmować pomoc finansową dla krajów pochodzenia lub tranzytu w celu powstrzymania napływu imigrantów do Europy, powiedział minister spraw wewnętrznych Malty Byron Camillieri.

Nielegalna migracja była już tematem lutowego szczytu UE.

Zobacz także: Unia Europejska chce odsyłać więcej imigrantów do krajów pochodzenia

euronews.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply