Rozpoczęto masowe szczepienia w Bułgarii

W państwie Unii Europejskiej, które najciężej przechodzi pandemię koronawirusa rozpoczęto akcję masowych szczepień.

Prawie 30 tys. szczepionek zostało podanych w Bułgarii w ciągu trzech dni, odkąd premier Bojko Borisow nakazał rozpoczęcia masowego szczepienia ludności, podała w poniedziałek agencja informacyjna Novinite. Właśnie trzy dni temu uruchomiono tak zwano “zielone pasy” czyli miejsca w których szczepienie przeciwko koronawirusowi może uzyskać każdy chętny.

Punkty szczepień działających na zasadzie “zielonego pasa” uruchomiono we wszystkich 28 regionach kraju. Rząd tłumaczy to deklarowanym przez społeczeństwo wysokim poziomem chęci dokonania szczepienia, choć Novinite nie podała konkretnego wskaźnika. W poniedziałek liczba ośrodków w których realizuje się szczepienia przeciwko COVID-19 miała zostać jeszcze zwiększona, jak powiedział minister zdrowia Kostadin Angelow na poniedziałkowym spotkaniu roboczym zwołanym przez premiera Bojko Borisowa z krajowym zespołem do spraw koronawirusa i szczepień oraz ministrami. W samej Sofii jest pięć takich punktów.

Sam bułgarski premier powiedział, że „zespoły muszą dotrzeć do ludzi, którzy chcą otrzymać szczepionkę, nawet w najodleglejszych i najmniejszych skupiska ludności. Nie należy czynić rozróżnienia między dużymi, małymi i odległymi miejscami”. Minister zdrowia odpowiedział, że jego resort przygotowuje już mobilne zespoły do spraw szczepień, które mają dotrzeć ze szczepionką na prowincję.

Nikolaj Brunzalow, zastępca przewodniczącego zarządu Bułgarskiego Stowarzyszenia Lekarskiego twierdzi, że w akcję szczepienia ludności mogą się włączyć nawet lekarze rodzinni. Bogdan Kirilow, szef Bułgarskiej Agencji Leków powiedział, że wszystkie dostępne dawki szczepionek są podawane bezzwłocznie. Od początku szczepień występuje bardzo niska częstotliwość niepożądanych reakcji, co, jego zdaniem, w pełni potwierdza poziom bezpieczeństwa ustalony podczas badań klinicznych, poinformował Kirilow.

Bułgaria jest tym państwem w Unii Europejskiej, które odnotowało największą liczbę dodatkowych zgonów powyżej średniej z ostatnich lat w pandemicznym 2020 r.

Czytaj także: Serbia chce brać udział w produkcji szczepionki Sputnik V

novinite.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply