Prezydent Serbii Aleksandar Vučić, podobnie jak premier sąsiednich Węgier Viktor Orban, zaszczepił się chińską szczepionką na koronawirusa firmy Sinopharm.

Jak podała agencja Associated Press, Aleksandar Vučić zaszczepił się we wtorek przeciw COVID-19, starając się zachęcić coraz bardziej sceptycznych obywateli swojego kraju do zgłaszania się na szczepienia.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Szczepienie prezydenta Serbii transmitowano na żywo w telewizji. Vučić zaszczepił się w wiosce Rudna Glawa położonej na wschodzie kraju. Zdecydował się na szczepionkę Sinopharm w momencie, gdy niektórzy eksperci zasugerowali, że chińską szczepionkę trzeba będzie przyjmować trzy razy, ponieważ wydaje się, że dwie dawki nie zapewniają wystarczającej ochrony.

Po szczepieniu Vučić napisał na Instagramie, że czuje się dobrze i dziękuje pracownikom służby zdrowia oraz „chińskim braciom”.

Prezydent Serbii od miesięcy obiecywał, że zaszczepi się, ale tego nie robił. Opóźnienie to wywołało spekulacje w mediach społecznościowych, że Vučić boi się zastrzyków, że nie ufa szczepionkom lub że został potajemnie zaszczepiony kilka miesięcy temu. Krytycy zarzucali mu, że nie szczepiąc się wzmacnia coraz silniejszy ruch antyszczepionkowy w Serbii.

Serbia ma jeden z najwyższych wskaźników szczepień przeciw COVID-19 w Europie, głównie dzięki dużym zakupom szczepionki Sinopharm. Państwo to stosuje również rosyjską szczepionkę Sputnik V oraz szczepionki Pfizer-BioNTech i AstraZeneca. W zeszłym miesiącu Serbia zaoferowała szczepienia AstraZeneką cudzoziemcom, ponieważ preparat ten wybierało niewielu Serbów i pojawiła się groźba zmarnowania szczepionek z powodu upływu terminu ważności.

Około 1,5 miliona z 7 milionów mieszkańców Serbii otrzymało do tej pory co najmniej jedną dawkę szczepionki, ale ostatnio odnotowano spadek liczby osób zapisujących się na szczepienia.

Vučić przypisał sobie największą zasługę za udaną kampanię szczepień, którą powiązał z jego „przyjaznymi” stosunkami z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. szczepionką Sinopharm zaszczepił się premier Węgier Viktor Orban.

Kresy.pl / apnews.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz