Wraz z osłabnięciem w Europie pandemii koronawirusa znów wzmaga się napór nielegalnych migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Do wyspy Lampedusa na Morzu Śródziemnym docierają kolejne łodzie z Libii.

“Nasila się kryzys migracyjny na Lampeduzie” – poinformował w poniedziałek portal Interia. Jak twierdzi u brzegów należącej do Włoch wyspy pojawiają się kolejne łodzie wypełnione mieszkańcami Afryki. W ostatnich godzinach na wyspie miało wysiąść 20 obywateli Tunezji. Tylko w ciągu soboty i niedzieli w ośrodku rejestracji przybywających migrantów zarejestrowano ich około 900.

Mieszkańcy wyspy są coraz bardziej zaniepokojeni sytuacją. Jak opisuje Interia po pojawieniu się w nocy 44 migrantów z Maroka i Bangladeszu grupa miejscowych Włochów próbowała blokować portowe molo i nie dopuścić do zejścia nielegalnych przybyszów na ląd. Interweniowała policja. Protestujący żądali wywiezienia nowych imigrantów w inne miejsce w związku z przepełnieniem miejscowych ośrodków.

Portal informuje również o incydencie na znacznie większej włoskiej wyspie – Sycylii. Z ośrodka niedaleko Caltanissetty zbiegło 184 nielegalnych migrantów, którzy mieli przechodzić w nim kwarantannę w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania koronawirusa SARS CoV-2. Jak do tej pory udało się złapać 118 z nich. Roberto Gambino, burmistrz Caltanissetty chce wysłać list do władz centralnych z prośbą o urządzenie miejsca kwarantanny gdzie indziej.

“Domagam się szacunku dla Sycylii. Nie może być traktowana jak kolonia” – powiedział z kolei gubernator Sycylii Nello Musumeci. Jak stwierdził na wyspie tej doszło już do ucieczek z kilku zlokalizowanych tam ośrodków dla migrantów. Według znanego z bardziej restrykcyjnej polityki wobec imigracji było ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego “Trzykrotnie wzrosła liczba przybyłych migrantów w porównaniu z zeszłym rokiem”.

Rząd Włoch chciałby prowadzić kwarantannę nowo-przybywających migrantów na specjalnym statku jednak MSW już drugi raz rozpisało przetarg na jednostkę, która miałaby być wykorzystywana w tym celu. W czasie poprzedniego nie wpłynęła ani jedna oferta.

Czytaj także: Polska na czele w UE pod względem wydawania imigrantom zezwoleń na pobyt za 2018 r.

interia.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply