Komisja Europejska odrzuciła w środę włoski budżet na 2019 rok jako sprzeczny z unijnymi regułami fiskalnymi, torując tym samym drogę do objęcia Włoch procedurą nadmiernego deficytu – podała agencja dpa.

„Z żalem potwierdzamy naszą ocenę, że projekt włoskiego budżetu jest szczególnie poważnie niezgodny z zaleceniami Rady z 13 lipca” – powiedział na konferencji prasowej wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis dodając, że konieczne jest otwarcie postępowania w sprawie włoskiego długu publicznego, który wynosi ponad 130 proc. PKB.

Jeśli w ciągu nadchodzących 2 tygodni członkowie UE zgodzą się z Komisją Europejską, będzie mogła ona zarekomendować rozpoczęcie procedury nadmiernego deficytu i wydać Włochom nowe zalecenia odnośnie długu i deficytu.

Zdaniem Dombrovskisa przyszłoroczny włoski budżet zagraża wzrostowi gospodarczemu.

„Wpływ tego budżetu na wzrost naszym zdaniem prawdopodobnie będzie ujemny. Nie zawiera on znaczących środków, aby zwiększyć potencjalny wzrost, może być odwrotnie” – mówił Dombrovskis. „Po tym, co rząd włoski położył na stół, widzimy ryzyko, że kraj będzie lunatykował w kierunku niestabilności”. – twierdził komisarz.

Jak pisze Reuters, włoski rząd nie przejął się groźbą unijnej procedury. „Jesteśmy przekonani do liczb w naszym budżecie. Porozmawiamy o tym za rok” – powiedział dziennikarzom wicepremier Matteo Salvini. Ewentualne kary finansowe ze strony UE uznał za wyraz „braku szacunku” dla Włoch.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że rząd Giuseppe Contego przesłał do Komisji Europejskiej projekt budżetu, w którym założono zwiększenie deficytu z 1,8 proc. PKB w tym roku do 2,4 proc. w roku przyszłym. Tymczasem poprzedni włoski rząd obiecał KE obniżenie deficytu o 0,6 proc.

Kraje strefy euro wysyłają projekty swoich budżetów do oceny przez Komisję Europejską – służy to zapewnieniu koordynacji polityki gospodarczej i sprawdzeniu, czy budżety są zgodne z unijnymi regułami.

PRZECZYTAJ: KE odrzuciła projekt włoskiego budżetu. Rząd Włoch: nie ugniemy się pod presją Brukseli

Kresy.pl / dpa / Reuters / PAP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz