Grecy twierdzą, że tureckie siły zbrojne naruszyły przestrzeń powietrzną Grecji kilkadziesiąt razy w ciągu kilku dni.

“The Greek City Times” i “Protothema” twierdzą, że tureckie samoloty szpiegowskie w zeszłym, tygodniu naruszyły grecką przestrzeń aż 31 razy. Przytaczający tę informację greckich gazet portal Al Masdar News podaje również, że do naruszeń doszło w dniach 3-5 lutego gdy nad Morzem Egejskim odbywały się grecko-francuskie ćwiczenia wojskowe Skyros 2021.

Według gazet, aż cztery tureckie samoloty szpiegowskie typu CN-235 wielokrotnie wlatywały nad morską strefę Grecji akurat wtedy gdy ćwiczenia wykonywały tam cztery francuskie samoloty Rafale. Jak twierdzi anonimowy grecki wojskowy, na którego powołuje się “The Greek City Times”, do naruszeń doszło w wielu różnych miejscach grecko-tureckiej granicy.

To nie pierwszy tego rodzaju incydent na tej granicy. Podając statystyki za 2019 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Grecji stwierdziło, że tureckie samoloty wleciały bezprawnie nad terytorium Grecji aż 4627 razy. W roku 2018 naruszeń takich było 3705, a w roku 2017 – 3317.

Turcja kwestionuje granicę morską z Grecją na Morzu Egejskim, a także rozgraniczenie morskich stref ekonomicznych na Morzu Śródziemnym w rejonie Cypru.

almasdarnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply