Bułgarski parlament wyraził w środę zgodę na udzielenie Ukrainie wsparcia wojskowo-technicznego w postaci naprawy ukraińskiego sprzętu. Nie zgodził się jednak na bezpośrednie wysyłanie Ukrainie pomocy wojskowej.

Jak podaje agencja Ukrinform, bułgarski parlament zagłosował w środę za udzieleniem Ukrainie pomocy humanitarnej, finansowej i wojskowo-technicznej, w tym w postaci naprawy ukraińskiego sprzętu wojskowego na terenie Bułgarii.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Decyzję tę poparło 200 deputowanych z czterech partii koalicji rządzącej, a także z byłej partii rządzącej GERB oraz Ruchu na rzecz Praw i Wolności. Przeciwko głosowało 16 deputowanych.

Decyzja parlamentu przewiduje przyznanie rządowi bułgarskiemu mandatu do dalszego popierania członkostwa Ukrainy w UE, pomoc ukraińskim uchodźcom, zapewnienie możliwości eksportu ukraińskiego zboża przez port w Warnie, wzmocnienie współpracy energetycznej, w szczególności w kwestii energii elektrycznej i gazu ziemnego, naprawę ukraińskiego sprzętu wojskowego w bułgarskich przedsiębiorstwach obronnych oraz dalsze niesienie pomocy humanitarnej Ukrainie.

Bułgaria nie będzie jednak wysyłać Ukrainie broni i amunicji, ponieważ nie zgodzili się na to współrządzący socjaliści, grożąc wyjściem z koalicji.

Do tej pory Bułgaria potępiała rosyjską inwazję na Ukrainę, poparła sankcje wobec Rosji, odmówiła płacenia rublami za rosyjski gaz i przyjęła ponad 90 tys. ukraińskich uchodźców.

We wtorek władze Słowacji poinformowały o tym, że jedna ze słowackich firm będzie remontować i modernizować ukraiński sprzęt wojskowy.

Kresy.pl / Ukrinform / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz