Szwedzki rząd odrzucił wnioski o budowę 13 morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim ze względu na obronność. Farmy miałyby utrudniać wykrywanie i zestrzeliwanie rakiet przy użyciu szwedzkich baterii Patriot w razie konfliktu. Jednocześnie rząd udzielił zgody na budowę jednej z nich na swoim zachodnim wybrzeżu.
Minister obrony Szwecji Pål Jonson poinformował w swoich mediach społecznościowych, że Szwecja odrzuca budowę 13 farm wiatrowych na Bałtyku, ponieważ w ich „cieniu radarowym” mogą przez pewien czas swojego lotu ukryć się pociski manewrujące wycelowane w szwedzkie terytorium. Takich rakiet nie mogłyby na czas zestrzelić szwedzkie baterie Patriot. Czas reakcji w przypadku ataku rakietowego może wydłużyć się z 2 minut do 60 sekund, jeśli farmy wiatrowe staną na drodze.
🇸🇪 government today decided to reject the applications of 13 offshore wind farms in the Baltic Sea, while granting one (Poseidon) on the Swedish west coast. The reaction time in the event of a missile attack could go from 2 minutes to 60 seconds with wind farms in the way. (1/4) pic.twitter.com/reRTmJCAPz
— Pål Jonson (@PlJonson) November 4, 2024
Dalej minister tłumaczył, że farmy wiatrowe mogą również doprowadzić do ograniczenia możliwości gromadzenia informacji wywiadowczych i zakłócić działanie czujników używanych do wykrywania okrętów podwodnych. Na podstawie oceny sił zbrojnych budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim miałaby niedopuszczalne konsekwencje dla bezpieczeństwa Szwecji.
Jednocześnie niektórzy szwedzki politycy obawiają się, że rząd odrzucając wnioski o budowę ww. farm. nie zrealizuje swoich planów podwojenia rocznej produkcji energii elektrycznej do około 300 terawatogodzin w ciągu najbliższych dwóch dekad, co może zagrozić sektorowi energetycznemu wycofującemu się z paliw kopalnych – informuje Reuters.
Czytaj: Węgrzy z najtańszą energią w domowym gniazdku
Rząd jednak w poniedziałek wydał zgodę na budowę farmy wiatrowej Posejdon u zachodniego wybrzeża. Jeśli zostanie zbudowana, powinna produkować około 5,5 TWh energii elektrycznej rocznie. Posejdon jest trzecim projektem energetyki wiatrowej na morzu, który dostał zielone światło od czasu przejęcia władzy przez rząd w 2022 roku. Kolejnych 10 wniosków wciąż czeka na decyzję rządu.
W 2023 roku energia wiatrowa, pochodząca niemal wyłącznie z lądu, odpowiadała za 21 proc. produkcji energii elektrycznej w Szwecji. Energia wodna odpowiada za około 40 proc., a energia jądrowa za 29 proc.
Kresy.pl/reuters.com
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!