Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto naciskał na podległego mu urzędnika, by przywiózł z Syrii do Finlandii dzieci bojowników organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (ISIS) – podała w poniedziałek strona internetowa fińskiego nadawcy publicznego Yle z powołaniem na gazetę Ilta Sanomat.

Haavisto, który jest politykiem Ligi Zielonych, miał wywierać naciski na jednego z fińskich dyplomatów, by potajemnie przywiózł lotem konsularnym dzieci bojowników ISIS z jednego z obozów dla uchodźców w Syrii. Chodziło o dzieci, które są obywatelami Finlandii.

Według informacji, do których dotarło Ilta Sanomat, MSZ opracowało operację „Wrona”, której celem było ściągnięcie tej jesieni do Finlandii dzieci znajdujących się w Syrii. Dzieci miały trafić do Finlandii bez rodziców.

Urzędnik, na którego miał naciskać Haavisto odmówił zastosowania się do jego poleceń. Według źródeł Ilta Sanomat doprowadziło to do tego, że kilka tygodni później urzędnik został usunięty ze stanowiska. W rozmowie z gazetą szef fińskiego MSZ zaprzeczył, że wywierał presję na urzędnika.

Tzw. minister spraw zagranicznych syryjskich Kurdów Abdul Karim Omar powiedział Ilta Sanomat, że dzieci bojowników ISIS nie odsyła się do ich ojczyzn, jeśli doszłoby do rozdzielenia ich z matkami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA nakłaniają inne państwa do przyjęcia byłych bojowników ISIS

Kresy.pl / yle.fi
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz