Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto naciskał na podległego mu urzędnika, by przywiózł z Syrii do Finlandii dzieci bojowników organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (ISIS) – podała w poniedziałek strona internetowa fińskiego nadawcy publicznego Yle z powołaniem na gazetę Ilta Sanomat.

Haavisto, który jest politykiem Ligi Zielonych, miał wywierać naciski na jednego z fińskich dyplomatów, by potajemnie przywiózł lotem konsularnym dzieci bojowników ISIS z jednego z obozów dla uchodźców w Syrii. Chodziło o dzieci, które są obywatelami Finlandii.

Według informacji, do których dotarło Ilta Sanomat, MSZ opracowało operację „Wrona”, której celem było ściągnięcie tej jesieni do Finlandii dzieci znajdujących się w Syrii. Dzieci miały trafić do Finlandii bez rodziców.

Urzędnik, na którego miał naciskać Haavisto odmówił zastosowania się do jego poleceń. Według źródeł Ilta Sanomat doprowadziło to do tego, że kilka tygodni później urzędnik został usunięty ze stanowiska. W rozmowie z gazetą szef fińskiego MSZ zaprzeczył, że wywierał presję na urzędnika.

Tzw. minister spraw zagranicznych syryjskich Kurdów Abdul Karim Omar powiedział Ilta Sanomat, że dzieci bojowników ISIS nie odsyła się do ich ojczyzn, jeśli doszłoby do rozdzielenia ich z matkami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: USA nakłaniają inne państwa do przyjęcia byłych bojowników ISIS

Kresy.pl / yle.fi

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz