Komisja obrony parlamentu Finlandii przedstawiła swoją opinię w sprawie propozycji przystąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego.

Jak podała agencja Reutera, komisja obrony fińskiego parlamentu wyraziła we wtorek swoje stanowisko w sprawie ewentualnego wstąpienia Finlandii do NATO. Komisja uznała, że będzie to najlepszą opcją dla kraju, gwarantującą bezpieczeństwo narodowe.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W wydanym oświadczeniu komisja stwierdziła, że członkostwo Finlandii w NATO byłoby czynnikiem, który w znacznym stopniu odstraszałby ewentualną rosyjską agresję.

„Członkostwo w NATO jest najlepszym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa Finlandii. Wzmacnia zdolności obronne Finlandii przy wsparciu znaczących zasobów wojskowych sojuszu” – powiedział przewodniczący komisji i główny przywódca opozycji Petteri Orpo z partii Koalicja Narodowa.

Komisja zajęła swoje stanowisko w odpowiedzi na opublikowaną w kwietniu przez rząd Finlandii aktualizację polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Oczekuje się. że w czwartek swoją opinię w sprawie członkostwa w NATO wyrazi prezydent Finlandii Sauli Niinistö. Według agencji Reutera Niinistö ma ogłosić 12 maja, że akceptuje wniosek swojego kraju o członkostwo w NATO. Następnie partie zasiadające w fińskim parlamencie ogłoszą aprobatę wobec akcesji Finlandii do NATO.

Jak podawaliśmy, decyzja dotycząca wniosku o członkostwo w NATO ma zostać formalnie podjęta na spotkaniu prezydenta Finlandii z członkami rządu. Nastąpi to po ogłoszeniu przez prezydenta i przywódców frakcji parlamentarnych aprobaty dla starań Finlandii o wejście do Sojuszu.

Fińska konstytucja przewiduje, że polityką zagraniczną kraju oraz polityką w zakresie bezpieczeństwa kieruje prezydent we współpracy z rządem.

Poparcie Finów dla przystąpienia ich państwa do Sojuszu od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę cały czas rośnie. W lutym br., gdy ruszała rosyjska agresja, wynosiło ono 53 proc., a w marcu – 62 proc.  Obecnie wynosi ono 76 proc.

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz