Od 2035 roku rosyjskojęzyczne szkoły w Estonii przestaną być finansowane z budżetu państwa i samorządów.

Jak podał we wtorek portal ERR, premier Estonii Kaja Kallas w wywiadzie dla stacji Radio 4 powiedziała, że rządowy program rozwoju języka estońskiego przewiduje przejście na edukację w języku estońskim nie później niż do 2035 roku. Po tej dacie szkoły z nauczaniem w języku rosyjskim nie będą finansowane z budżetu państwa ani samorządu.

Według Kallas jednym ze strategicznych celów programu jest doprowadzenie do tego, że wszyscy mieszkańcy Estonii będą biegle posługiwać się językiem estońskim i „cenić znajomość innych języków”. W związku z tym trwa przejście do edukacji głównie w języku estońskim.

Premier Estonii zapewniała, że „nikt nie ma zamiaru w jakikolwiek sposób uciskać społeczności rosyjskojęzycznej”. Według niej ministerstwo edukacji i nauki „bierze pod uwagę wszystkie problemy, aby opracować plan działania”.

„Nikt nie chce robić nic na siłę, problemy należy brać pod uwagę, poza tym nikt nie chce robić z dzieci stuprocentowych Estończyków. Znajomość swoich korzeni, swojego ojczystego języka – to wszystko zostanie” – mówiła Kallas dodając, że po 2035 roku przedszkola i szkoły rosyjskojęzyczne pozostaną, „ale nie będą finansowane z budżetu państwa ani samorządu”.

Jak podaje rosyjska agencja TASS, w kwietniu br. minister edukacji i nauki Estonii ogłosiła, że ​​plan całkowitego przejścia edukacji na język państwowy będzie gotowy do listopada. Na początku czerwca premier Kaja Kallas zapowiedziała, że ​​przejście na edukację w języku estońskim nastąpi nie później niż w 2035 roku. Według TASS w Estonii są 74 szkoły średnie, w których naucza się w języku rosyjskim, ale ich liczba stale się zmniejsza. Ponad 20 proc. wszystkich uczniów szkół średnich w tym kraju uczy się w rosyjskojęzycznych szkołach, przy czym w szkołach tych w języku rosyjskim nie może być nauczanych więcej niż 40 proc. przedmiotów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Prezydenci Rosji i Estonii spotkali się po raz pierwszy od 8 lat

Kresy.pl / rus.err.ee / tass.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz