Morawiecki odwiedził Estonię i Litwę

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w niedzielę rafinerię w Możejkach na Litwie i wziął udział w obchodach 100-lecia niepodległości Estonii.

Premier Mateusz Morawiecki wziął w niedzielę udział w obchodach 100-lecia ogłoszenia niepodległości przez Estonię. Przy okazji wizyty w Tallinie doszło do nieformalnego spotkania szefa polskiego rządu z premierami państw bałtyckich.

Pierwszym punktem wizyty Morawieckiego w Estonii było spotkanie z premierem Estonii Jürim Ratasem. Politycy omówili kwestie przygotowań do szczytu NATO, relacji z USA, regionalnych projektów infrastrukturalnych oraz relacji dwustronnych.

Po rozmowach z Ratasem doszło do nieformalnego wspólnego spotkania obu polityków z szefami rządów Litwy – Sauliusem Skvernelisem i Łotwy – Marisem Kucinskisem. Tematem rozmów premierów były kwestie bieżące dotyczące polityki regionalnej i unijnej, z naciskiem na sprawę negocjacji wieloletniego budżetu UE na lata 2021-27. Oprócz tego rozmawiano m.in. o trwających pracach w zakresie połączenia sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemami europejskimi.

Kolejnym punktem wizyty Mateusza Morawieckiego w Estonii było wspólne sadzenie dębów z premierami Estonii, Litwy i Łotwy w Tabasalu. W ramach obchodów 100-lecia niepodległości w Estonii ogłoszono program założenia 100 gajów dębowych.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, na koniec wizyty premier Morawiecki miał być podjęty na oficjalnym obiedzie przez Juriego Ratasa.

Także w niedzielę premier polskiego rządu złożył krótką wizytę na Litwie, gdzie odwiedził należącą do Orlenu rafinerię w Możejkach. Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Skvernelisem nazwał Możejki projektem zwiększającym suwerenność energetyczną Polski i Litwy i łączącym geopolitycznie Polskę z Litwą a także z pozostałymi krajami bałtyckimi. Jego zdaniem nie byłoby tej inwestycji bez determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Morawiecki zaproponował, by 10-lecie przejęcia rafinerii przez Orlen uczcić okolicznościową tablicą na cześć Lecha Kaczyńskiego, co spotkało się z aprobatą Sauliusa Skvernelisa.

W komunikatach z rozmów nie podano, by podczas wizyty Morawieckiego poruszono kwestię praw Polaków na Litwie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wilno: Morawieckiemu przedstawiono nierozwiązane problemy dotyczące Polaków na Litwie

Kresy.pl / PAP




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz