Zjednoczone Emiraty Arabskie czasowo przyjmą 5 tys. Afgańczyków

Zjednoczone Emiraty Arabskie przez 10 dni będą gościć 5 tys. Afgańczyków ewakuowanych ze swojego kraju przez Amerykanów.

Jak podała w piątek agencja Reutera, Zjednoczone Emiraty Arabskie na prośbę USA zgodziły się przyjąć 5 tys. obywateli afgańskich, którzy mają być ewakuowani ze swojego kraju. Afgańczycy mają przebywać w ZEA przez 10 dni w drodze do krajów trzecich. O zgodzie na spełnienie amerykańskiej prośby poinformowało w piątek ministerstwo spraw zagranicznych ZEA.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ewakuowani będą podróżować samolotami USA do Zjednoczonych Emiratów Arabskich z afgańskiej stolicy Kabulu w nadchodzących dniach” – podało ministerstwo w komunikacie.

Jak dowiedziała się agencja Reutera, ewakuowani będą gościć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez 10 dni.

ZEA do tej pory ułatwiły ewakuację 8500 osób z Afganistanu swoimi samolotami i przez swoje lotniska.

Oświadczenie MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich pojawiło się po tym, jak amerykańscy urzędnicy przekazali Reuterowi, że Waszyngton ma ogłosić, że kraje w Europie i na Bliskim Wschodzie zgodziły się na udzielenie tymczasowego schronienia osobom ewakuowanym z Kabulu, ponieważ amerykańska baza w Katarze osiągnęła maksymalną pojemność. Chroni się tam obecnie 8 tys. Afgańczyków. Z tego powodu wstrzymano odloty z lotniska w Kabulu.

Przypomnijmy, że Dziennik Gazeta Prawna napisał we wtorek, że USA poprosiły polski rząd o przyjęcie 3 tysięcy Afgańczyków. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przyznał, że toczą się w tej sprawie rozmowy, choć nie potwierdził, że chodzi o taką liczbę uchodźców.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz