Wymiana ognia na izraelsko-libańskiej linii demarkacyjnej

Oddziały armii izraelskiej stacjonujące przy granicy z Libanem ostrzelały terytorium tego państwa. Izraelczycy twierdzą, że zapobiegli w ten sposób infiltracji swojego państwa.

Bazujący w Bejrucie portal Al Masdar News powołując się na libańskie źródła twierdzi, że doszło do próby ataku oddziału ruchu polityczno-wojskowego Hezbollah na izraelski posterunek w rejonie tak zwanych Farm Szeba na okupowanych przez Izrael syryjskich Wzgórzach Golan. Według pierwszej informacji portalu, próba miała polegać na wystrzeleniu przez bojownika Hezbollahu pocisku typu Kornet w kierunku pojazdu izraelskiej armii. Izraelczycy odpowiedzieli używając wyrzutni rakietowych pocisków kierowanych.

Armia izraelska wydała komunikat w którym poinformowała, że “udaremniła operację sabotażową na obszarze Dżabal Roos”. Według niej grupa 3 lub 4 bojowników próbowała przedostać się na terytorium Izraela. Jak twierdzą Izraelczycy, libańscy bojownicy zdołali jednak wejść na głębokość “kilku metrów” w strefę graniczną by następnie wycofać się pod ostrzałem. “Otworzyliśmy ogień i ich plan został popsuty. Wśród naszych sił nie było strat” – Al Masdar News zacytował rzecznika izraelskich sił zbrojnych.

Sam Hezbollah nie wydał żadnego oficjalnego komunikatu w związku z dzisiejszym incydentem. BBC twierdzi, że “dobrze zaplanowany” atak libańskiej organizacji była wymierzony w jeden z izraelskich posterunków na okupowanym terytorium.

Zgodnie z prawem międzynarodowym Wzgórza Golan są częścią terytorium Syrii. Od 1967 r. ich obszar w efekcie Wojny Sześciodniowej. W czasie wojny 1973 r. Syryjczycy zdołali odzyskać niewielki fragment tego regionu, reszta jest okupowana przez Izrael, który w 1981 r., zgodnie z decyzją Knessetu, jednostronnie anektował większą część Wzgórz Golan co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ. Teren ten jest używany przez Izraelczyków do akcji przeciwko władzom i armii Syrii od początku konfliktu zbrojnego w tym państwie. W grę wchodzą nie tylko ataki rakietowe ale też wspieranie antyrządowych, w tym dżihadystycznych ugrupowań zbrojnych w sąsiedniej syryjskiej prowincji. W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której skrytykowano Izrael za okupację Wzgórz Golan.

Po decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu suwerenności tego państwa nad anektowanym terytorium Syrii, izraelskie władze przyspieszyły nielegalną kolonizację tego obszaru.

almasdarnews.com/bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply