Marcowa wizyta prezydenta Izraela w Turcji nie była epizodem, lecz początkiem normalizacji stosunków między dwoma państwami.

Turcja i Izrael uzgodniły przywrócenie pełnych stosunków dyplomatycznych. Wyślą ambasadorów do swoich krajów po stopniowej poprawie stosunków, podała w poniedziałek Al Jazeera. Portal katarskiej telewizji przytoczył wypowiedzi oficjeli z obu państw.

„Poprawa stosunków przyczyni się do pogłębienia więzi między obydwoma narodami, rozszerzenia więzi gospodarczych, handlowych i kulturowych oraz wzmocnienia stabilności w regionie” – napisano w środowym oświadczeniu izraelskiego premiera Jaira Lapida. Rozmawiał on wcześniej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

„[Powołanie] ambasadorów było jednym z kroków do normalizacji relacji” – powiedział turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu na konferencji prasowej w Ankarze. „Tak pozytywny krok wyszedł z Izraela w wyniku tych wysiłków, a jako Turcja postanowiliśmy również wysłać ambasadora do Izraela, do Tel Awiwu” – stwierdził szef tureckiej dyplomacji.

Dwa kraje wydaliły swoich ambasadorów w 2018 r. w związku z zabiciem 60 Palestyńczyków przez siły izraelskie podczas protestów na granicy z Gazą przeciwko otwarciu ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie.

Jednak już wcześniej relacje między Tel Awiwem i Ankarą był kiepskie. Co najmniej od 2010 r. czyli ataku na izraelskich komandosów na “flotyllę wolności” – konwój cywilnych statków, które miały dopłynąć do palestyńskiej eksklawy wbrew blokadzie nałożonej na nią przez Izrael. Zginęło dziewięć osób, z których osiem było obywatelami Turcji. Jeden z nich okazał się być politykiem rządzącej Turcją Partii Dobrobytu i Rozwoju (AKP)

Wizyta w Turcji prezydenta Izraela Izaaka Herzoga w marcu bieżącego roku, a następnie wizyty ministrów spraw zagranicznych pomogły w ociepleniu stosunków po 12 latach napięć.

Posunięcie następuje w okresie, gdy Izrael stara się poprawić stosunki z regionalnymi mocarstwami. Normalizacja relacji z Turcją następuje dwa lata po tak zwanych porozumieniach Abrahama, w wyniku których Izrael nawiązał relacje z państwami arabskimi – Bahrajnem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Marokiem.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply