Żołnierze syryjskiej armii opublikowali zdjęcie sprzed Wielkiego Meczetu w Dumie pod Damaszkiem, do niedawna będącego kwaterą lokalnych islamistów.

Zdjęcie przedstawiające tłum ludzi pod Wielkim Meczecie w Dumie, we Wschodniej Ghucie, na którym zawieszono dużych rozmiarów flagę państwową opublikował portal Al Masdar News. Według portalu, jest to dowód, że obiekt, który jeszcze niedawno był siedzibą sztabu islamistycznej organizacji Dżaisz al-Islam, znajduje się już pod kontrolą syryjskich sił rządowych.Tymczasem rządowe autobusy ewakuują kolejnych bojowników ze Wschodniej Ghuty. Na mocy porozumienia między walczącymi stronami bojownicy zostaną przetransportowani ze wschodnich przedmieść Damaszku na tereny prowincji Idlib obecnie częściowo opanowanej przez islamistyczne ugrupowania zbrojne. Jak podały w czwartek źródła rosyjskie, tylko w ciągu ubiegłej doby ze Wschodniej Ghuty ewakuowano 1521 bojowników i członków ich rodzin. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało również, że rozmieściło na w tym rejonie żołnierzy rosyjskiej Żandarmerii Wojskowej. „Są oni gwarantami porządku prawnego w mieście [Dumie]” – można przeczytać w komunikacie rosyjskiego ministerstwa.

Generał Wiktor Poznihir, zastępca naczelnika operacyjnego w Sztabie Generalnym rosyjskiej armii, oskarżył islamistów w Dumie o sfabrykowanie informacji o ataku chemicznym w tej miejscowości, który doprowadził do wzrostu napięć międzynarodowych. „7 kwietnia, ostatnie działania miały na celu fabrykację fałszywych dowodów w sprawie domniemanego użycia przez syryjskie władze substancji toksycznych we Wschodniej Ghucie. Niesławne „białe hełmy” działające wyłącznie w szeregach terrorystów, jeszcze raz imitowały atak chemiczny w Dumie przed kamerami” – powiedział Poznihir. Rosyjski generał oświadczył, że ciągu czwartku rosyjscy żołnierze zostaną dyslokowani w całej Dumie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Lotnictwo syryjskie i rosyjskie kontynuowało dziś naloty na pozycje ugrupowań antyrządowych w prowincjach Idlib i Hama. Według portalu Al Masdar News ataki te były skierowane przeciw zgrupowaniom rebeliantów szykujących się do rozpoczęcia ofensywy. Dowództwo oddziałów określających się Wolną Armią Syrii mobilizuje swoich bojowników do wystąpienia po rozpoczęciu ewentualnych ataków USA i ich sprzymierzeńców na Syrię.

almasdarnews.com/kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz