Syryjskie siły rządowe przejęły kontrolę nad kolejnymi odcinkami autostrady biegnącej przez północną część Syrii i mającej strategiczne znacznie.

„Oddziały Syryjskiej Armii Arabskiej rozszerzyły w niedzielę posterunki na międzynarodowej autostradzie Hasaka-Aleppo i wkroczyły [na teren] silosów zbożowych Al Alija w północno-zachodniej części [prowincji] Hasaki” – portal Al Masdar News cytuje komunikat syryjskiej, państwowej agencji informacyjnej SANA. Według portalu, wspomniane silosy znajdują się w punkcie pozwalającym kontrolować znaczny odcinek autostrady.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Syryjskie oddziały rządowe pojawiły się także we wioskach al-Suwaisa and Andżudija. Dyslokacja została przeprowadzona na terenie jeszcze niedawno kontrolowanym wyłącznie przez administrację i odziały zbrojne syryjskich Kurdów. Jednak po porzuceniu ich przez USA w obliczu tureckiej ofensywy, Kurdowie zdecydowali się na porozumienie z władzami w Damaszku i uznanie ich zwierzchności.

W niedzielę Al Masdar News napisał, że Kurdowie osiągnęli także porozumienie z rosyjskim kontyngentem operującym w Syrii. Dowódca kurdyjskich oddziałów Mazlum Abdi poinformował, że spotkał się z dowodzącym tym kontyngentem gen. Aleksandrem Czajko. W czasie „produktywnego spotkania” ustalono, że rosyjskie posterunki zostaną rozstawione pod Amudą i Tel Tamr czyli na obszarach położonych niedaleko strefy znajdującej się pod kontrolą Turcji i jej lokalnych sojuszników, gdzie jeszcze niedawno toczyły się walki. W poniedziałek pojawiła się informacja, że pododdziały rosyjskiej żandarmerii zajęły już te pozycje.

Oznacza to, że Syryjczycy uzyskali kontrolę nad kolejnym odcinkiem strategicznie ważnej autostrady M4. Jednak w zachodniej części prowincji Hasaka pewien jej odcinek jest nadal kontrolowany przez Turków i ich sprzymierzeńców, którzy doszli do niej w toku październikowej ofensywy. Jednak portal Syria.liveuamap.com przytacza komunikat tureckiego sztabu, który twierdzi, że autostrada będzie patrolowana przez wspólne rosyjsko-tureckie konwoje, zaś protureckie bojówki mają wycofać się na odległość minimum 400 m od drogi.

almasdarnews.com/syria.liveuamap.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz