W ciągu kilku dnia ofensywy w prowincji Idlib Syryjska Armia Arabska zdołała odbić część tego ostatniego regionu kontrolowanego  w większości przez arabskie ugrupowania antyrządowe.

Syryjskie oddziały rządowe wznowiły swoją ofensywę na prowincję Idlib w połowie stycznia. Trzonem sił ją prowadzących jest 25. Dywizja oddziałów do zadań specjalnych Syryjskiej Armii Arabskiej, czyli dawne „Siły Tygrysa”, które w zeszłym roku zostały wyłączone spod dowództwa Wywiadu Sił Powietrznych i włączone do struktur armii. Już 16 stycznia zdołały one odbić z rąk islamistycznych ugrupowań zbrojnych cztery miasteczka. W ostatnich dniach ofensywa nabrała tempa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Do poniedziałku syryjskie siły rządowe zdążyły zdobyć spory obszar w południowo-wschodniej części prowincji Idlib prowadząc natarcie w kierunku miasta Ma’arrat an-Numan. W poniedziałek, jak podaje strona Syria.liveuamap.com zajęły on szereg miejscowości na strategicznej, łączącej Damaszek z Aleppo autostradzie M5, zarówno na południe od wspomnianego miasta (miejscowości Muka al-Amiria, Sahian, Babulin, Kafr Bazin, Takana, Dajr Gharbi, Hamidija, Bzejda) jak i na północ od niego (Khal al-Sabil). Tym samym siły rządowe bliskie są otoczenia Ma’arrat an-Numan z trzech stron. Miasto zostało już ostrzelane pociskami rakietowymi. Żołnierze syryjskiej armii nie byli w tym mieście od 2014 r.

Islamiści próbują odbić miejscowości Hamidija położoną na południe od Ma’arrat an-Numan na autostradzie M4. Jeszcze dalej na południe w Ma’arr Hitat znajduje się niewielki posterunek żołnierzy tureckich i jest to ostatni odcinek M4 na południe od Ma’arrat an-Numan, który jest poza kontrolą syryjskich sił rządowych.

Do intensywnych ostrzałów i walk doszło także na zachód i południowy-zachód od miasta Aleppo. Nie wiadomo, czy jest to początek ofensywy oddziałów rządowych na Idlib z kolejnego kierunku czy raczej walki mające związać ich siły w tym rejonie. Z Aleppo armia opaliła rakiety Grad, strzela także artyleria lufowa. Walki są zacięte.

Państwowa agencja informacyjna SANA poinformowała natomiast, że przeciwnicy władz Syrii wykorzystali nurków by dokonać sabotażu podmorskiego rurociągu tłoczącego ropę w porcie Banijas. To już kolejny atak na rurociąg. Poprzednio został wysadzony w czerwcu zeszłego roku.

Czytaj także: Żołnierze rosyjscy i tureccy rozpoczęli wspólne patrole w północnej Syrii [+FOTO]

syria.liveuamap.com/almasdarnews.com/sana.sy/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz