Starcia syryjsko-tureckie w prowincji Hasaka [+VIDEO]

W sobotę i niedzielę doszło do starć między oddziałami tureckimi oraz ich lokalnymi sprzymierzeńcami i armia syryjską wspieraną przez oddziały kurdyjskie.

Do walk doszło w  północno-wschodniej prowincji Hasaka. Jak podał portal Al Masadr News syryjska armia rządowa wspierana przez oddziały miejscowych Kurdów przeprowadziła w sobotę atak w rejonie miejscowości Abu Rasin, Tel Tamr,  Um Szajfa i Al-Kassamija. Siłom rządowym udało się odepchnąć z tego rejonu protureckie bojówki, które przejęły nad nim kontrolę po październikowej ofensywie tureckiej armii. W walkach zginęło trzech żołnierzy syryjskich a 12 zostało rannych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Siły protureckie przeprowadziły ostrzał moździerzowy pozycji sił rządowych na północ od miejscowości Tel Tamir. Według portalu Syria.liveuamap.com zginęło w nim 6 osób, a 30 zostało rannych. Walki trwały także w niedzielę. Siły tureckie przeprowadziły ostrzał pozycji przeciwnika w miejscowości Tel Ward. Obustronne ostrzały artyleryjskie trwały w rejonie sobotnich walk, przy syryjska armia ostrzelała trzy różne lokalizacje gdzie znajdowały się protureckie bojówki. Siły te wykorzystały z kolei dron do ataku w rejonie miejscowości Um Al-Kajf. Sztab sił kurdyjskich podał informację o 14 poległych bojownikach kurdyjskich.

Po tym gdy Amerykanie porozumieli się z Turcją co do wycofania swoich sił spod granicy tego państwa Ankara przeprowadziła ofensywę militarną na teren tego sąsiedniego państwa, wymierzoną przede wszystkim przeciwko tamtejszym Kurdom. W operacji tej brały udział zarówno regularne oddziały armii tureckiej jak i bojówki tak zwanej „Syryjskiej Armii Narodowej” czyli koalicji arabskich ugrupowań antyrządowych z północnej Syrii, które oddały się pod protektorat Ankary. Na mocy porozumienia wynegocjowanego przez Władimira Putina Turcja ograniczyła swoje ambicje i kontroluje obecnie tylko część obszaru pogranicznego w północno-wschodniej Syrii. Porzuceni przez Amerykanów Kurdowie porozumieli się natomiast z władzami Syrii, których zwierzchność uznali, czego efektem było wkroczenie oddziałów Syryjskiej Armii Arabskiej z pozostałe tereny północno-wschodniej Syrii.

almasdarnew.com/syria.liveuamap.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz