Program współtworzony przez agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych ostrzega, że blokada Strefy Gazy przez Izrael grozi katastrofą humanitarną.

Raport inicjatywy Zintegrowanej Klasyfikacji Faz Bezpieczeństwa Żywnościowego (IPC), opublikowany w poniedziałek, stwierdza, że ​​Strefa Gazy „wciąż stoi w obliczu krytycznego ryzyka głodu”, zacytowała Al Jazeera. W raporcie napisano, że „zapasy towarów niezbędnych do przetrwania ludzi wyczerpują się lub mogą się wyczerpać w nadchodzących tygodniach”.

„Cała populacja zmaga się z poważnym niedoborem żywności, a pół miliona osób (jedna na pięć) cierpi głód” – zapisano w raporcie. Około 93 procent populacji Gazy doświadcza dotkliwych niedoborów żywności – dodano.

Warunki znacznie się pogorszyły od czasu opublikowania poprzedniego raportu IPC w październiku. Zwiększył się odsetek populacji zmaga się z poważniejszym problemem braku bezpieczeństwa żywnościowego. Nowe warunki kształtuje całkowita blokada palestyńskiej eksklawa jaką od 2 marca utrzymują Izraelczycy.

Administracja Strefy Gazy poinformowała w zeszłym tygodniu, że co najmniej 57 jej mieszkańców zmarło z głodu. IPC twierdzi, że rozwój klęski głodu jest szczególnie spodziewany w kompletnie wyniszczonej północnej części eksklawy oraz w położonym przy granicy z Egiptem mieście Rafah.

W handlu wewnęrznym Strefy ceny detaliczne deficytowej żywności wystrzeliły w górę. W raporcie napisano o wzroście cen mąki na lokalnym rynku centralnej części Strefy Gazy idącym w 3000 proc.

Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

Liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu w wyniku ataków Hamasu z 7 października wynosi 1139 osób. Przy czym część zginęła na skutek interwencji izraelskiej armii.

Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Strefy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody, dzieląc ją na dwie części. Dochodziło do ataków w Izraelczyków na konwoje humanitarne. W jednym z takich ataków zginął polski wolontariusz Damian Soból.

19 stycznia skonfliktowane strony zdołały uzgodnić rozejm. Plan na pierwszy etap rozejmu zakładał, iż potrwa on 42 dni. Mimo, że Hamas realizował warunki rozejmu 2 marca Izrael wstrzymał wjazd wszelkiej pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Następnie Izraelczycy zerwali rozejm, rozpoczynając w nocy z 17 na 18 marca ponowne ataki na palestyńską eksklawę.

Od początku wojny w Strefie Gazy zginęło 52 tys. Palestyńczyków. 119 tys. zostało rannych. 11 tys. uważanych jest za zaginionych.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply