Wobec coraz większego dystansu nawet ze strony dotychczasowych partnerów Arabia Saudyjska i ZEA postanowiły zacieśnić współdziałanie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich opublikowało oświadczenie w którym ogłoszono, że państwo to stworzyła z Arabią Saudyjską dwustronną komisję, która ma koordynować ich działania na “wszystkich polach wojskowych, politycznych, ekonomicznych, handlowych i kulturalnych, a także na innych, w interesie obu państw”.

Jak relacjonuje telewizja Al Jazeera, deklaracja ta pada w obliczu napięć jakie wywiązały się na forum Rady Państw Zatoki Perskiej (GCC), gdzie Saudowie i ZEA nie mogą dojść do porozumienia z Katarem, Kuwejtem, Omanem i Bahrajnem. We wtorek odbywa się doroczne zebranie GCC, które zorganizowano w Kuwejcie. Przyczyną tych napięć ma być sprawa blokady Kataru, jaką Saudowie zainicjowali w czerwcu. To właśnie Rijad pozostaje głównym wrogiem Katarczyków, którzy próbowali konkurować z saudyjską monarchią o wpływy na całym Bliskim Wschodzie.

Jak do tej pory brak potwierdzenia stworzenia nowej formy wzmocnionej współpracy ze strony Saudyjczyków. Jednak to właśnie ZEA są głównym partnerem Rijadu w prowadzeniu interwencji zbrojnej w Jemenie. Zaangażowanie pozostałych oficjalnych członków tej koalicji jest w zasadzie symboliczne. Tymczasem Saudyjczycy stracili w wyniku walk z Jemeńczykami około 200 żołnierzy a ZEA 87 żołnierzy. Możliwość zakończenia interwencji jakimkolwiek rozwiązaniem możliwym do zaakceptowania dla obu interweniujących państw znikła wraz ze śmiercią byłego dyktatora Jemenu, Ali Abdullaha Saliha, który w ostatnich dniach zapowiadał negocjacje z interwentami, ale został zabity przez ruch lokalnych szyitów, który Saudyjczycy rozpatrują jako swoich głównych wrogów.

Al Jazeera ocenia, że deklaracja ZEA może doprowadzić do dalszej eskalacji konfliktu między monarchiami na Półwyspie Arabskim.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply