We wtorek o świcie izraelscy żołnierze dokonali kilku rajdów na miejscowości palestyńskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i zatrzymali dziesiątki Palestyńczyków.

W Nablusie, w północnej części Zachodniego Brzegu, siły izraelskie zatrzymały dziesiątki Palestyńczyków w budynku szkoły i poddały ich natychmiastowym przesłuchaniom. Ponadto dwóch młodych mężczyzn zostało zatrzymanych w mieście Kasra. Izraelskie wojsko miało tam niszczyć mienie mieszkańców, twierdzi telewizja Al Mayadeen.

Izraelczycy aresztowali kilku Palestyńczyków z miast Safa, Sindżil i Dair Ibzi’ oraz w Ramallah, ośrodku władz oficjalnej Autonomii Palestyńskiej. We wsi Ajul doszło do konfrontacji między Palestyńczykami a siłami okupacyjnymi. W miejscowości Salfit żołnierze wtargnęli do ​​kilku domów, niszcząc je i poddając kilku młodych mężczyzn natychmiastowemu przesłuchaniu.

Gdzieniegdzie miejscowe palestyńskie organizacje zbrojne próbowały zadać cios izraelskiej armii. Podczas rajdu Izraelczyków na miasto Anabta niedaleko Tulkarem, Palestyńczycy zdetonowali dwa improwizowane ładunki wybuchowe. Natomiast w poniedziałek, w Kalkiliji, miejscowości położonej przez wielkim murze oddzielających Izrael od okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu, bojownicy Brygad Męczenników Al Aksy, które wyłoniły się z Fatahu, dali skuteczny odpór wojsku.

Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w toku wojny z państwami arabskimi w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję żydowskiego osadnictwa na tych terenach.

Budowa tych osiedli jest nielegalna w świetle prawa międzynarodowego i rezolucji ONZ, a zdecydowana większość państw uznaje je za nielegalne. Obecnie około 700 tysięcy Żydów, to jest 10 proc. populacji żydowskiej populacji w Izralu, żyje na tych dwóch  okupowanych obszarach. Niedawno władze Izraela zapowiedziały dalszą rozbudowę osiedli.

Od rozpoczęcia ataku Hamasu na południowy Izrael ze Strefy Gazy, Izraelczycy dokonali już zatrzymania tysięcy mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu. Teren ten jest kontrolowany przez uznane międzynarodowo władze Autonomii Palestyńskiej.

english.almayadeen.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply