Putin ciepło podejmowany w ZEA i Arabii Saudyjskiej

Prezydent Rosji Władimir Putin był z pompą podejmowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z których w środę udał się do Arabii Saudyjskiej.

Wizyta Putina w ZEA było krótka. Pojawił się Abu Zabi w czasie, gdy w mieście odbywa się szczyt klimatyczny ONZ COP28. W otoczeniu wystawnej eskorty przywódca Rosji został przewieziony do do pałacu prezydenckiego, gdzie powitano go salutem z 21 armat i przelotem wojskowych odrzutowców gospdoarzy, puszczających dym w kolorach rosyjskiej flagi.

Prezydent Emiratów Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan witając Putina nazwał go “drogim przyjecielem” – zacytowała Al Jazeera. „Cieszę się, że mogę was ponownie spotkać” – powiedział szejk Mohammed. Później wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że wraz z Putine omawiał „znaczenie wzmocnienia dialogu i współpracy dla zapewnienia stabilności i postępu”. Według TASS mowa przywódcy rozmawiali m.in. o współpracy dwustronnej w branży energetycznej i zaawansowanych technologiach.

Rosyjski wypowiadał się w bardzo podobnym tonie. „Nasze stosunki, głównie dzięki waszemu stanowisku, osiągnęły bezprecedensowo wysoki poziom” – Putin powiedział szejkowi-prezydentowi. Jak podkreślił prezydencki gość – „ZEA są głównym partnerem handlowym Rosji w świecie arabskim”.

Po ekspresowej wizycie Putin wyleciał z Abu Zabi do sąsiedniej Arabii Saudyjskiej. W Rijadzie podejmował go następca trony, w praktyce prowadzący politykę zagraniczną i bezpieczeństwa saudyjskiego królestwa książę Mohammed ibn Salman.

 

We wstępnych komentarzach pokazanych w rosyjskiej telewizji Putin podziękował księciu koronnemu za zaproszenie, mówiąc, że pierwotnie spodziewał się wizyty ibn Salmana al-Sauda w Moskwie, „ale nastąpiły zmiany w planach”. Ich następne spotkanie powinno odbyć się w Moskwie – dodał, dodając: „Nic nie stoi na przeszkodzie rozwojowi naszych przyjaznych stosunków”.

Spotkanie Putina z saudyjskim księciem koronnym odbyło się po spadku cen ropy pomimo obietnicy Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej partnerów pod przewodnictwem Rosji, aby dalej ograniczać wydobycie, można więc przypuszczać, że przywódcy rozmawiali na ten temat.

W czwartek Putin będzie gościł w Moskwie prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego. Następnie w piątek i sobotę Zjednoczone Emiraty Arabskie przyjmą ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

Rzadka podróż Putina do regionu jest jego pierwszą od lipca 2022 r., kiedy spotkał się w Iranie z najwyższym przywódcą ajatollahem Alim Chameneim. Rosyjski przywódca odbył kilka podróży międzynarodowych po wydaniu w marcu nakazu aresztowania go przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) oskarżając go o przypadki deportacji ukraińskich dzieci na terytorium Rosji. Ani Zjednoczone Emiraty Arabskie, ani Arabia Saudyjska nie podpisały traktatu założycielskiego MTK i nie są zobowiązane do aresztowania go, jeśli wjedzie na ich terytoria.

Wielu wskazuje, że wizyta Putina w ważnych arabskich monarchiach pokazuje fiasko działań Zachodu na rzecz izolacji Rosji.

aljazeera.com/kresy.pl
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply