Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu wezwało przedstawiciela Polski w Teheranie. Przekazało mu protest przeciwko organizacji przez USA konferencji poświęconej Iranowi w Warszawie.

O tym, że w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona sprawom Bliskiego Wschodu jako pierwszy poinformował w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Szef amerykańskiej dyplomacji zaznaczył przy tym, że w centrum uwagi znajdzie się Iran, a uczestnicy konferencji będą rozmawiać o tym jako zapobiec jego „destabilizującemu wpływowi”, jak to określił. Dopiero później zabrał głos szef gabinetu prezydenta Polski Krzysztof Szczerski i polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szef irańskiej dyplomacji skrytykował już koncepcję warszawskiej konferencji nazywając ją „rozpaczliwym antyirańskim cyrkiem”. Zaznaczył, że „polski rząd nie może zmyć hańby”. Portal gazety „Rzeczpospolita” poinformował w niedzielę, że irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało polskiego charge d’affaires. Wręczono mu protest w sprawie organizacji amerykańskiej konferencji w Warszawie. Władze w Teheranie określiły ją jako „wrogi akt wobec Iranu”. „Polski charge d’affaires przekazał wyjaśnienia na temat konferencji zapewniając, że nie ma ona charakteru antyirańskiego” – portal „Rzeczpospolitej” przytacza komunikat irańskiej agencji informacyjnej IRNA.

Tymczasem na oficjalnym profilach polskiej Agencji Wywiadu na Facebooku i Twitterze w niedzielę rano ukazały się wpisy, że holenderska służba specjalna „ma przesłanki, że Iran zaangażowany był w zabójstwa dwóch holenderskich obywateli pochodzenia irańskiego w Almere (2015) i Hadze (2017). Obaj mężczyźni byli przeciwnikami irańskiego reżimu”. „Jaki Polska ma interes w podsycaniu antyirańskich nastojów przed zapowiedzianą przez USA na luty międzynarodową konferencją w Polsce? Rolą Agencji Wywiadu jest katalizowanie powstałych napięć na linii polsko/irańskiej. To ściąganie zagrożenia zamiast jego intelektualnej neutralizacji” – skomentował wpisy na profilach polskiego wywiadu ekspert do spraw bezpieczeństwa i służb specjalnych Marcin Kossek.

 

Czytaj także: Antyirański szczyt w Polsce. Cui bono?

Polska Rzeczpospolita Bananowa

rp.pl/twitter.com/kresy.pl

Przedstawiciel Polski wezwany do irańskiego MSZ
Oceń ten artykuł

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Willgraf
    Willgraf :

    prawidłowe działania IRANU , z tym że to nie Polscy dyplomaci a żydowskie pachołki rządu okupacyjnego !
    II RP jest pod okupacja bandyckiej żydowskiej III RP – Polacy proszą o pomoc władze Iranu w sprawie wystąpienia w ONZ i zajęcia się tematem ,że nie istnieje takie państwo jak III RP – to twór okopujący Polskę – prosimy o międzynarodowe uznanie II RP jako państwa pod żydowską okupacją

  2. zefir :

    Iran jest sojusznikiem Polski przeciw antypolskim działaniom Izraela.Mike Pompeo i ussmańska dyplomacja mieszają Polskę w swe antyirańskie aberracje,tym razem bez ,już przysłowiowego,zaniepokojenia,wykorzystując skundlenie polskojęzycznego rządu.Polska w takim cyrku żadnego interesu nie ma.