Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu wezwało przedstawiciela Polski w Teheranie. Przekazało mu protest przeciwko organizacji przez USA konferencji poświęconej Iranowi w Warszawie.

O tym, że w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona sprawom Bliskiego Wschodu jako pierwszy poinformował w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Szef amerykańskiej dyplomacji zaznaczył przy tym, że w centrum uwagi znajdzie się Iran, a uczestnicy konferencji będą rozmawiać o tym jako zapobiec jego „destabilizującemu wpływowi”, jak to określił. Dopiero później zabrał głos szef gabinetu prezydenta Polski Krzysztof Szczerski i polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szef irańskiej dyplomacji skrytykował już koncepcję warszawskiej konferencji nazywając ją „rozpaczliwym antyirańskim cyrkiem”. Zaznaczył, że „polski rząd nie może zmyć hańby”. Portal gazety „Rzeczpospolita” poinformował w niedzielę, że irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało polskiego charge d’affaires. Wręczono mu protest w sprawie organizacji amerykańskiej konferencji w Warszawie. Władze w Teheranie określiły ją jako „wrogi akt wobec Iranu”. „Polski charge d’affaires przekazał wyjaśnienia na temat konferencji zapewniając, że nie ma ona charakteru antyirańskiego” – portal „Rzeczpospolitej” przytacza komunikat irańskiej agencji informacyjnej IRNA.

Tymczasem na oficjalnym profilach polskiej Agencji Wywiadu na Facebooku i Twitterze w niedzielę rano ukazały się wpisy, że holenderska służba specjalna „ma przesłanki, że Iran zaangażowany był w zabójstwa dwóch holenderskich obywateli pochodzenia irańskiego w Almere (2015) i Hadze (2017). Obaj mężczyźni byli przeciwnikami irańskiego reżimu”. „Jaki Polska ma interes w podsycaniu antyirańskich nastojów przed zapowiedzianą przez USA na luty międzynarodową konferencją w Polsce? Rolą Agencji Wywiadu jest katalizowanie powstałych napięć na linii polsko/irańskiej. To ściąganie zagrożenia zamiast jego intelektualnej neutralizacji” – skomentował wpisy na profilach polskiego wywiadu ekspert do spraw bezpieczeństwa i służb specjalnych Marcin Kossek.

 

Czytaj także: Antyirański szczyt w Polsce. Cui bono?

Polska Rzeczpospolita Bananowa

rp.pl/twitter.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Willgraf
  Willgraf :

  prawidłowe działania IRANU , z tym że to nie Polscy dyplomaci a żydowskie pachołki rządu okupacyjnego !
  II RP jest pod okupacja bandyckiej żydowskiej III RP – Polacy proszą o pomoc władze Iranu w sprawie wystąpienia w ONZ i zajęcia się tematem ,że nie istnieje takie państwo jak III RP – to twór okopujący Polskę – prosimy o międzynarodowe uznanie II RP jako państwa pod żydowską okupacją

 2. Avatar
  zefir :

  Iran jest sojusznikiem Polski przeciw antypolskim działaniom Izraela.Mike Pompeo i ussmańska dyplomacja mieszają Polskę w swe antyirańskie aberracje,tym razem bez ,już przysłowiowego,zaniepokojenia,wykorzystując skundlenie polskojęzycznego rządu.Polska w takim cyrku żadnego interesu nie ma.