Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu wezwało przedstawiciela Polski w Teheranie. Przekazało mu protest przeciwko organizacji przez USA konferencji poświęconej Iranowi w Warszawie.

O tym, że w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona sprawom Bliskiego Wschodu jako pierwszy poinformował w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Szef amerykańskiej dyplomacji zaznaczył przy tym, że w centrum uwagi znajdzie się Iran, a uczestnicy konferencji będą rozmawiać o tym jako zapobiec jego “destabilizującemu wpływowi”, jak to określił. Dopiero później zabrał głos szef gabinetu prezydenta Polski Krzysztof Szczerski i polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Szef irańskiej dyplomacji skrytykował już koncepcję warszawskiej konferencji nazywając ją „rozpaczliwym antyirańskim cyrkiem”. Zaznaczył, że „polski rząd nie może zmyć hańby”. Portal gazety “Rzeczpospolita” poinformował w niedzielę, że irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało polskiego charge d’affaires. Wręczono mu protest w sprawie organizacji amerykańskiej konferencji w Warszawie. Władze w Teheranie określiły ją jako “wrogi akt wobec Iranu”. “Polski charge d’affaires przekazał wyjaśnienia na temat konferencji zapewniając, że nie ma ona charakteru antyirańskiego” – portal “Rzeczpospolitej” przytacza komunikat irańskiej agencji informacyjnej IRNA.

Tymczasem na oficjalnym profilach polskiej Agencji Wywiadu na Facebooku i Twitterze w niedzielę rano ukazały się wpisy, że holenderska służba specjalna “ma przesłanki, że Iran zaangażowany był w zabójstwa dwóch holenderskich obywateli pochodzenia irańskiego w Almere (2015) i Hadze (2017). Obaj mężczyźni byli przeciwnikami irańskiego reżimu”. “Jaki Polska ma interes w podsycaniu antyirańskich nastojów przed zapowiedzianą przez USA na luty międzynarodową konferencją w Polsce? Rolą Agencji Wywiadu jest katalizowanie powstałych napięć na linii polsko/irańskiej. To ściąganie zagrożenia zamiast jego intelektualnej neutralizacji” – skomentował wpisy na profilach polskiego wywiadu ekspert do spraw bezpieczeństwa i służb specjalnych Marcin Kossek.

 

Czytaj także: Antyirański szczyt w Polsce. Cui bono?

Polska Rzeczpospolita Bananowa

rp.pl/twitter.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Willgraf
  Willgraf :

  prawidłowe działania IRANU , z tym że to nie Polscy dyplomaci a żydowskie pachołki rządu okupacyjnego !
  II RP jest pod okupacja bandyckiej żydowskiej III RP – Polacy proszą o pomoc władze Iranu w sprawie wystąpienia w ONZ i zajęcia się tematem ,że nie istnieje takie państwo jak III RP – to twór okopujący Polskę – prosimy o międzynarodowe uznanie II RP jako państwa pod żydowską okupacją

 2. zefir
  zefir :

  Iran jest sojusznikiem Polski przeciw antypolskim działaniom Izraela.Mike Pompeo i ussmańska dyplomacja mieszają Polskę w swe antyirańskie aberracje,tym razem bez ,już przysłowiowego,zaniepokojenia,wykorzystując skundlenie polskojęzycznego rządu.Polska w takim cyrku żadnego interesu nie ma.